Elbio FeN to nowość wśród preparatów mikrobiologicznych wiążących azot z natury do form przyswajalnych dla roślin uprawnych. To produkt wykorzystujący innowacyjne podejście do pozyskiwania azotu z zasobów naturalnych, czyli z powietrza oraz z gleby.
Bakterie azotowe z rodzaju Pseudomonas, szczep FEN, już 24 h po aplikacji rozpoczynają udostępnianie azotu roślinom.
Elbio FeN jest także niezwykle wydajny w warunkach polskiego rolnictwa. Adaptuje się do różnych warunków siedliskowych, na co pozwala m. in. tolerancja szerokiego spektrum pH gleby (od pH 5) oraz odporność bakterii azotowych na chłód.
Zapewnia lepsze plonowanie
Bakterie wspomagają syntezę azotu do form przyswajalnych przez rośliny przez cały okres wegetacji. Pozyskują go z dwóch źródeł: z powietrza, jako azot atmosferyczny oraz z gleby, jako pozostałość z rozkładu resztek organicznych. Dzięki temu Elbio FeN poprawia parametry ilościowe i jakościowe plonów.
Daje on również możliwość ograniczenia wydatków na nawożenie mineralne azotowe – pozwala na obniżenie nawożenia azotem do 30% w stosunku do planu standardowego.
Przystosowany do polskich warunków
Bakterie azotowe Pseudomonas, szczep FEN, pochodzą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, więc polskie warunki klimatyczno-glebowe nie stanowią dla nich zagrożenia. Preparat świetnie sprawdza się na glebach o niskim pH, nawet tam, gdzie inne bakterie azotowe nie są w stanie egzystować.
Elbio FeN toleruje szerokie spektrum pH gleby (pH 5-9), a dodatkowo niestraszne są mu okresy chłodu, ponieważ bakterie są aktywne już powyżej 4° C.
Wzmacnia rośliny
Mikroorganizmy zawarte w preparacie Elbio FeN wydzielają hormony i metabolity własne, które korzystnie wpływają na wzrost i wzmocnienie roślin. Ta naturalna stymulacja procesów życiowych roślin poprawia zarówno ich wigor, jak i tempo wzrostu.
Aktywne bakterie gotowe do działania
Elbio FeN to preparat w formie płynnej, a zawarte w nim bakterie są cały czas aktywne biologicznie. Dzięki temu dostarcza żywe mikroorganizmy, które są zdolne do natychmiastowego namnażania.
Pozwala to na szybkie zasiedlenie rośliny i jej strefy przykorzennej przez bakterie już 24 h po aplikacji. Po tak krótkim czasie bakterie te są w pełni gotowe do tworzenia kolonii i udostępniania azotu.