www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. owoce
  6. /
  7. pestkowe
  8. /
  9. Zwalczanie raka bakteryjnego w sadach drzew pestkowych

Zwalczanie raka bakteryjnego w sadach drzew pestkowych

Zwalczanie raka bakteryjnego w sadach drzew pestkowych

Druga część sezonu to dla sadowników okres prac agrotechnicznych, mających na celu przygotowanie drzew na kolejny sezon wegetacyjny i zbliżającą się fazę spoczynku. Do tych zabiegów należy zabezpieczenie drzew przed chorobami, m.in. rakiem bakteryjnym drzew owocowych. W tym celu stosuje się skuteczne preparaty miedziowe.

Rak bakteryjny drzew owocowych to bardzo groźna, powodująca duże straty gospodarcze w sadach drzew pestkowych choroba, wywoływana przez bakterie Pseudomonas syringae pv. syringae oraz Pseudomonas syringae pv. morsprunorum. Najczęściej dotyka drzewa pestkowe – czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie. Bakterie wnikają do tkanek przez blizny po opadłych liściach i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i spowodowane np. przez szkodniki. Rozwojowi raka bakteryjnego sprzyja szczególnie wilgotna i ciepła pogoda. Objawy porażenia obejmują wszystkie części naziemne drzewa – głębokie rany kory i intensywne wycieki tzw. gumy pojawiają się na konarach, gałęziach i pniach. Kwiaty porażone przez bakterie zasychają, a na owocach dają się zauważyć plamy gnilne, na liściach natomiast widoczne są najpierw żółte przebarwienia, które potem brunatnieją, a następnie w ich miejscu tkanka liścia się wykrusza. W ostateczności choroba może doprowadzić nawet do zamierania drzew.
 

Jak zapobiegać i zwalczać raka bakteryjnego


Jedynym sposobem w przypadku silnie porażonych drzew jest ich usunięcie i zniszczenie, co oznacza dla sadownika wymierne straty, dlatego ważna jest odpowiednia ochrona drzew przed patogenami. W tym wypadku sprawdzają się preparaty miedziowe, znany i sprawdzony sposób na profilaktykę i zwalczanie wielu chorób grzybowych, ale także raka bakteryjnego. Miedź od dawna znana jest ze swoich znakomitych właściwości grzybo- i bakteriobójczych i wykorzystywana do profilaktyki i zwalczania patogenów. Preparaty oparte na miedzi wykazują dużą skuteczność działania, przy czym ich aplikacja gwarantuje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia odporności. Warto jednak pamiętać, że skuteczność zabiegu zależy od tego, jak dokładnie rośliny zostaną pokryte cieczą roboczą i w jakim terminie przeprowadzona zostanie aplikacja.
 

Elvita Miedź 380 SC – Strażnik zdrowia


W sadach wiśniowych i czereśniowych, jak również w innych uprawach sadowniczych znakomicie sprawdzi się nawóz nalistny Elvita Miedź 380, rekomendowany przez ekspertów Elvity. Wyróżnia się on wysoką zawartością miedzi w postaci tlenochlorku miedzi. Po aplikacji nawóz tworzy na roślinach powłokę ochronną odporną na zmywanie, co pozwala na stopniowe uwalnianie jonów miedzi i gwarantuje skuteczną ochronę przed wnikaniem patogenów. Płynna formulacja ułatwia stosowanie i dawkowanie nawozu, a także przechowywanie. Elvita Miedź 380 SC ma zastosowanie profilaktyczne w ochronie m.in. sadów, a także uzupełnia niedobory miedzi, szczególnie w okresie zwiększonego zapotrzebowania roślin na ten pierwiastek.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się