www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Zwalczanie chwastów w uprawie rzepaku: kluczowe strategie i rozwiązania

Zwalczanie chwastów w uprawie rzepaku: kluczowe strategie i rozwiązania

Zwalczanie chwastów w uprawie rzepaku: kluczowe strategie i rozwiązania

Wybór odpowiedniej strategii ochrony plantacji rzepaku przed chwastami ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w uprawie. Dowiedz się, jak skutecznie zwalczać chwasty, aby zmaksymalizować plony i zapewnić zdrowy rozwój rzepaku od samego początku wegetacji.


Wpływ chwastów na plonowanie rzepaku

Obecność chwastów ma niebagatelny wpływ na plonowanie rzepaku. Przy średnim zachwaszczeniu musimy liczyć się ze stratami w plonach dochodzącymi do 25%, a przy dużym – nawet do 50%. Dlatego zabieg herbicydowy najlepiej przeprowadzić na samym początku wegetacji, co pozwoli rozwijającemu się rzepakowi na wykształcenie właściwego pokroju oraz odpowiednie przygotowanie do okresu zimowego.

To właśnie jesienią rośliny rzepaku są najbardziej podatne na konkurencję ze strony chwastów, które w tym okresie rywalizują z rzepakiem głównie o przestrzeń i światło, przyczyniając się m. in. do osłabienia zimotrwałości rzepaku. Czekanie z zabiegiem herbicydowym do wiosny niesie ryzyko braku skutecznego rozwiązania, ponieważ pula środków ochrony na ten okres jest ograniczona, a dodatkowo większość z nich jest wrażliwa na spadki temperatur. 
 

Optymalne terminy zabiegów herbicydowych

W odchwaszczaniu jesiennym mamy do wyboru dwa terminy zabiegu: przed- i powschodowy. Wybór odpowiedniej strategii powinien być podyktowany warunkami siedliskowymi, przebiegiem pogody i składem gatunkowym chwastów.
W przedwschodowym zwalczaniu chwastów stosuje się substancje działające odglebowo. Zabieg wykonuje się do 3 dni po siewie, w wilgotnych warunkach, co sprzyja jego skuteczności. Zabiegi doglebowe są bardzo skuteczne w zwalczaniu chwastów kapustowatych oraz przytulii czepnej.

Powschodowe zwalczanie chwastów jest wskazane w warunkach suszy, ponieważ oprócz działania odglebowego, dochodzi także działanie nalistne. Daje to większą swobodę w wyborze terminu zabiegu, nawet do fazy 3 liści rzepaku. Zabieg ten jest skuteczny  zwłaszcza w zwalczaniu takich chwastów jak chaber bławatek czy komosa biała.


Oferta Agroloku: pakiety Repax Action i Repax Ofensiv

W ofercie Agroloku dostępne są rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb plantatorów rzepaku.

Repax Action to przedwschodowy pakiet do zwalczania chwastów w rzepaku ozimym, który od samego początku wegetacji chroni plantację. Dzięki efektowi synergii dwóch substancji zawartych w pakiecie, Repax Action zapewnia szybkie i długotrwałe działanie, a dodatek adiuwantu zapewnia możliwie najlepsze pokrycie podłoża i skutecznie zatrzymuje środek w wierzchniej warstwie gleby. To rozwiązanie jest niezwykle skuteczne w zwalczaniu najbardziej uciążliwych chwastów, m. in.: kapustowatych, rumianowatych, przytulii czepnej, dodatkowo ograniczając występowanie bodziszka drobnego. Pakiet dostępny na areał 3, 6 i 24 ha.

Repax Ofensiv to pakiet skutecznie zwalczający chwasty w okresie powschodowym (do fazy 3 liści rzepaku). Skład oparty na substancjach działających nalistnie i odglebowo efektywnie eliminuje najtrudniejsze do zwalczenia chwasty, takie jak bodziszek drobny, chaber bławatek, komosa biała, jasnota biała i różowa, rumianek pospolity, przytulia czepna, tasznik pospolity i wiele innych. Zapewnia wysoką skuteczność działania nawet w zmiennych warunkach pogodowych. Pakiet dostępny na areał 4, 8 i 20 ha. 


W trosce o końcowy plon

Rzepak buduje swój plon już jesienią, dlatego istotna jest właściwa ochrona przed chwastami od pierwszych momentów wegetacji. Brak optymalnej ochrony negatywnie wpływa na przezimowanie i rozwój wiosenny rośliny, co z kolei przekłada się na końcowy plon.

Zadbaj o swoje uprawy już teraz, wybierając odpowiednią strategię ochrony przed chwastami, aby cieszyć się obfitymi plonami i zdrowym rozwojem rzepaku.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się