www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. kukurydza
 8. /
 9. Zwalczanie chwastów w kukurydzy przedwschodowo i powschodowo

Zwalczanie chwastów w kukurydzy przedwschodowo i powschodowo

Zwalczanie chwastów w kukurydzy przedwschodowo i powschodowo

Specyfika rozwoju kukurydzy w początkowych fazach wzrostu – mała obsada na jednostce powierzchni, szerokie międzyrzędzia oraz powolne początkowe tempo wzrostu i brak zacienienia przez rośliny uprawne gleby – stwarza sprzyjające warunki do wzrostu i rozwoju chwastów. Rośliny niepożądane konkurują w tym okresie bardzo silnie o przestrzeń z kukurydzą, w skrajnych wypadkach powodując jej zagłuszenie. O tym, jak przedwschodowo zwalczać chwasty w kukurydzy oraz jaką strategię wybrać, aby powschodowe odchwaszczanie kukurydzy było skuteczne, przeczytacie Państwo w poniższym artykule. 

Podstawowym zadaniem w tym okresie jest regulacja zachwaszczenia, najpóźniej do fazy 4–5 liści kukurydzy, ponieważ późniejsza obecność chwastów na polu skutkuje znaczną obniżką plonu.

Opracowując plan zwalczania chwastów, plantator może wybierać spośród zabiegów wykonywanych w różnych terminach i preparatów o różnym sposobie wnikania do roślin, m.in.:

 • zabiegów przedwschodowych (BBCH 00), głównie o działaniu odglebowym,
 • zabiegów wczesnopowschodowych (BBCH 11–13), najczęściej o działaniu nalistnym i doglebowym,
 • zabiegów powschodowych (BBCH 12–16) o działaniu nalistnym.

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy


Decydując się na zabieg doglebowy należy kierować się wilgotnością gleby – to z roztworu glebowego chwasty pobierają substancje aktywne herbicydów. Susza w okresie zabiegu może obniżyć w znacznym stopniu efekt chwastobójczy. Intensywne opady z kolei powodują przemieszczenie substancji w głąb profilu glebowego, do poziomu, z którego wydłużające się korzenie kukurydzy mogą je aplikować, co może spowodować zakłócenia w jej rozwoju. Stosowanie preparatów doglebowych (w szczególności dobór dawek), uzależnione jest od rodzaju gleby (jej właściwości sorpcyjnych) oraz odczynu podłoża. Bardzo ważna przy zabiegach doglebowych jest znajomość historii pola i występujących na nim chwastów, ułatwia to dobór substancji aktywnej preparatu. Herbicydy o działaniu doglebowych mogą zabezpieczać przed wtórnym zachwaszczeniem, ponieważ działają znacznie dłużej niż herbicydy nalistne, co jest niewątpliwie dużą zaletą.
 

Herbicydy wczesnopowschodowe i powschodowe

Alternatywą jest powschodowy wariant zwalczania chwastów w kukurydzy, mniej uzależniony od warunków pogodowych. W tym terminie plantator ma już wiedzę, jakie konkretnie chwasty pojawiły się na polu. Zastosowanie w tym okresie zabiegu dolistnego daje komfort czasowy, możliwość obserwacji stopnia zachwaszczenia i faz rozwojowych chwastów oraz dostosowania zabiegu do optymalnych warunków pogodowych (temperatura, opady, wiatr).

Elvita proponuje w tym sezonie sprawdzone na tysiącach hektarów rozwiązanie na chwasty w kukurydzy: QQpak Chwast. Jest to kompletny pakiet herbicydowy do stosowania w fazie 2–4 liści kukurydzy. Mieszaninę stanowią dwa herbicydy wzmocnione adiuwantem. Wszystkie komponenty zostały tak zestawione, aby uzyskać maksymalny efekt synergii (wzajemnego wspomagania działania poszczególnych środków przez siebie nawzajem), przy jednoczesnej wysokiej selektywności. QQpak Chwat ma szerokie spektrum działania, eliminuje uciążliwe chwasty jedno- i dwuliścienne, pozostawiając plantację czystą i przyjazną dla wzrostu kukurydzy. Adiuwant ma za zadanie ułatwić zwalczenie chwastów w zaawansowanych stadiach rozwoju i średnio wrażliwych na dane substancje poprzez równomierne pokrycie i przygotowanie powierzchni liści do poprawy wchłaniania środka. Takie zestawienie zapewnia wysoką skuteczność i swobodny rozwój plantacji.

Więcej o odchwaszczaniu kukurydzy pisaliśmy tu: Skuteczne odchwaszczanie plantacji kukurydzy.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się