www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. oleiste
 8. /
 9. ŻePak Wiosna – sposób na wzmocnienie rzepaku wiosną

ŻePak Wiosna – sposób na wzmocnienie rzepaku wiosną

ŻePak Wiosna – sposób na wzmocnienie rzepaku wiosną

Jesienią w wielu rejonach kraju wystąpił deficyt wody w podłożu. Spowodowało to słabe wschody rzepaku często przedłużające się w czasie, czego efektem są plantacje o nierównomiernym wzroście. Słabo rozwinięte uprawy rzepaku jesienią, wiosną będą wymagały troski. Jakie preparaty proponują eksperci Elvita na wzmocnienie rzepaku wiosną?
 

Wiosenne nawożenie rzepaku według Elvity

Aby plantacje rzepaku szybko i efektywnie się zregenerowały, w pierwszej kolejności potrzebują kompleksowego nawożenia. Początkowo stosujemy azot, siarkę i potas oraz mikroelementy.
Rekomendujemy nawozy wysokoazotowe z dodatkiem wymienionych wyżej składników pokarmowych, takie jak Elplon Nitro Complex. Czym wyróżnia się ten nawóz?
 • wysoka dostępność składników, dzięki znakomitej rozpuszczalności
 • bardzo dobre właściwości rozsiewne za sprawą wyrównanej granulacji
 • zapewnia kompleksowe nawożenie zamknięte w jednej granuli

Fungicydowa ochrona rzepaku

Kolejnym etapem przyspieszenia wzrostu i wsparcia w regeneracji wiosennej będzie zabezpieczenie przed chorobami lub/i szkodnikami oraz regulacja pokroju. W wypadku plantacji słabiej rozwiniętych, do tego zabiegu warto rozważyć zastosowanie produktów zwalczających najważniejsze choroby grzybowe występujące w tym okresie (szczególnie suchą zgniliznę kapustnych), ale również uzupełnić ich działanie nawożeniem dolistnym.
 

Jak wykorzystać potencjał plonowania rzepaku?

Intensywna wegetacja rzepaku, od momentu wydłużania pędu głównego do kwitnienia, to około 30–35 dni. Aby plantacje spowolnione we wzroście mogły efektywnie wykorzystać ten czas, potrzebują wsparcia od samego początku tej fazy, ponieważ w tym czasie rzepak bardzo szybko rozwija się, rozbudowując pędy boczne, łodygę, liście. Aby nadrobić opóźnienia we wzroście, potrzebuje również nawożenia dolistnego. W kolejnym etapie, wchodzi w fazę rozwoju generatywnego i wówczas kwitnie, zawiązuje łuszczyny i nalewa nasiona. Wiosenny okres intensywnego wzrostu trzeba dobrze wykorzystać, ponieważ później rzepak czerpie składniki pokarmowe zmagazynowane w liściach i łodydze, ściągając je do wypełniania łuszczyn. W związku z tym każdy dzień wiosennej wegetacji jest na wagę złota. Żeby wesprzeć rośliny w tym czasie, nawożenie posypowe trzeba uzupełnić nawożeniem i biostymulacją dolistną. Połączenie dwóch sposobów odżywiania przyspieszy rozwój rzepaku i pomoże lepiej wykorzystać możliwości rośliny oraz warunki siedliska.
 

Kompleksowe podejście do wiosennej pielęgnacji rzepaku

Pakiet ŻePak Wiosna to kompozycja trzech produktów: fungicydu, nawozu dolistnego i biostymulatora aminokwasowego, idealnie wpisująca się w potrzeby plantacji rzepaku o nierównomiernym wzroście. Oprócz zwalczenia chorób, ze szczególnym uwzględnieniem suchej zgnilizny kapustnych, zapewnia również odżywienie. Po zastosowaniu pakietu ŻePak Wiosna rośliny dynamicznie rosną, poprawia się ich wigor. Ponadto ŻePak Wiosna wpływa na wzmocnienie i rozbudowanie pędów bocznych, co jednocześnie przekłada się na bardziej równomierne kwitnienie i dojrzewanie. Efekt? Możliwość uzyskania wyższego plonu.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się