www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Zaprawy nasienne – pierwsza ochrona zbóż przed chorobami jesienią

Zaprawy nasienne – pierwsza ochrona zbóż przed chorobami jesienią

Zaprawy nasienne – pierwsza ochrona zbóż przed chorobami jesienią

Choroby fuzaryjne w ubiegłym sezonie spowodowały wiele szkód w uprawie zbóż ozimych. Skuteczna walka z tymi patogenami jest możliwa tylko wtedy, gdy rozpocznie się od zaprawiania nasion. To pierwsza i jednocześnie jedyna forma ochrony plantacji w okresie jesiennym. Jak zatem właściwie przygotować się do niej?

Najgroźniejsze choroby fuzaryjne zbóż

Choroby fuzaryjne bytują w glebie, na resztkach pożniwnych zbóż i na ziarnie, dlatego powszechnie występują na terenie całego kraju. Ich presja zdecydowanie rośnie w warunkach monokultury zbożowej, a obecnie ponad 70% upraw w Polsce stanowią różne gatunki zbóż. Oznacza to, że średnio zaledwie raz na 4 lata na danym stanowisku uprawia się roślinę niezbożową.

Do chorób fuzaryjnych należy zaliczyć:

  • zgorzel siewek,

  • pleśń śniegową,

  • fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła,

  • fuzariozę kłosów.
     

Zgorzel siewek i pleśń śniegowa atakują jesienią, natomiast fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła również rozpoczyna swoją szkodliwą działalność w tym czasie, a kontynuuje rozwój wiosną. W przypadku fuzariozy kłosów presja chorobowa rozpoczyna się wczesnym latem, jednak źródłem infekcji jest ziarno wykorzystywane do siewu.

Poza pleśnią śniegową w ubiegłym sezonie rośliny były również intensywnie porażone przez fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. Choroba ta była jednym z czynników wpływających na wyleganie roślin, przedwczesne dojrzewanie oraz wykształcanie drobniejszego ziarna w kłosie, co w konsekwencji warunkowało spadek plonu oraz jakości ziarna.




W ubiegłym sezonie można było zaobserwować wyjątkowo wysoką presję ze strony pleśni śniegowej, której sprzyjały odpowiednie warunki do rozwoju. Infekcja nastąpiła jesienią, a następnie grzybnia rozwijała się na roślinach pokrytych śniegiem na niezamarzniętym gruncie. W związku z tym wiele plantacji zbóż zostało uszkodzonych, z czego najsilniej ucierpiało pszenżyto ozime. W skrajnych przypadkach plantacje zostały zlikwidowane.

Zwalczanie chorób fuzaryjnych, ziarna i liści w zbożach

Skuteczną, a zarazem jedyną, formę ochrony przed chorobami fuzaryjnymi stanowią zaprawy nasienne. Odpowiednio dobrana zaprawa zapobiega m.in.:

  • chorobom fuzaryjnym (zgorzel siewek, pleśń śniegowa),

  • chorobom ziarna (śnieć cuchnąca, śnieć gładka, głownia pyląca),

  • chorobom liści (pasiastość liści, mączniak prawdziwy).

I tu pojawiają się kluczowe pytania. Co wpływa na skuteczność zaprawy nasiennej i jak dobrać najlepsze rozwiązanie? Na rynku można znaleźć wiele zapraw chroniącymi przed wskazanymi chorobami, ale mimo to liczne plantacje, również zaprawione, ucierpiały w ubiegłym sezonie. Spowodowane było to głównie korzystnymi dla rozwoju chorób warunkami: długą, stosunkowo ciepłą i wilgotną jesienią, wysoką obsadą roślin, okrywą śnieżną na niezamarzniętej glebę. W takich warunkach okazało się, że wiele zapraw ma za krótki okres ochrony.

Skuteczna zaprawna nasienna

Dzięki wykorzystaniu substancji z grupy karboksyamidów ochronę plantacji na najwyższym poziomie zapewnia Areapak Dobry Początek. Jest to pakiet złożony z zaprawy nasiennej i nawozu donasiennego, który skutecznie zabezpiecza rośliny przed chorobami przenoszonymi przez glebę i ziarno już w pierwszych fazach rozwojowych. Zwalcza najgroźniejsze choroby oraz chroni zboża również wtedy, gdy jesień się przedłuża lub zboża były wysiane we wczesnym terminie. Właśnie dlatego zapewnia znacznie lepszą ochronę przed pleśnią śniegową, niż wiele standardowych zapraw obecnych na rynku. Ogranicza również choroby atakujące późną jesienią i rozwijające się wiosną. Areapak Dobry początek pełni funkcję odżywczą, dostarcza ważne składniki niezbędne dla ziarniaka w początkowym okresie rozwoju, co wpływa na lepszy wigor roślin oraz wykształcenie silniejszego systemu korzeniowego.

Zaprawianie jest pierwszą formą ochrony zbóż przed chorobami fuzaryjnymi. Aby była ona kompletna, ochronę przed tymi chorobami należy kontynuować wiosną. Do fazy strzelania w źdźbło powinno się zastosować zabieg T1 zwalczający choroby podstawy źdźbła oraz liści, a następnie chronić kłos przed fuzariozą (zabieg T3).

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się