www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. zboża
 8. /
 9. Zaprawione ziarno pierwszą linią obrony

Zaprawione ziarno pierwszą linią obrony

Zaprawione ziarno pierwszą linią obrony

Zgorzel siewek i pleśń śniegowa to tylko niektóre choroby zbóż, atakujące rośliny już w początkowych fazach wzrostu. Porażone rośliny zazwyczaj słabo się krzewią, gorzej zimują, a wiosną mają większe trudności w zregenerowaniu się po okresie spoczynku zimowego. Praktycznie przez cały okres wegetacyjny zboża są infekowane przez szeroką grupę sprawców, powodujących liczne choroby korzeni, źdźbeł, a także kłosów. Z racji występowania licznych źródeł infekcji (gleba czy porażony materiał siewny) konieczne jest wykonanie dokładnego pokrycia materiału siewnego zaprawą fungicydową. Ochrona ziarniaków już na etapie siewu wpisuje się w element strategii ochronnej przed chorobami jako pierwsza linia obrony. Zaprawa powinna zabezpieczać rośliny przed infekcjami w okresie jesienno – zimowym.
 

Fusarium – od siewu do zbioru


Występowanie grzybów z rodzaju Fusarium towarzyszy roślinom od momentu trafienia ziarna zbóż do gleby aż do momentu dojrzewania zbóż. Pojawia się w początkowym okresie wzrostu, powodując zgorzel siewek, później fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, a później fuzariozę kłosów. Biorąc pod uwagę ograniczanie występowania grzybów z rodzaju Fusarium w uprawie zbożowej, konieczna jest ochrona na etapie zaprawiania materiału siewnego.


Dodatkowe wsparcie


Coraz powszechniejsze staje się dodawanie nawozów mineralnych w trakcie przygotowywania materiału do wysiewu. Zaletą dodawania płynnego nawozu jest wsparcie roślin w niezbędne makroskładniki, jak i mikroskładniki. Prawidłowo odżywiona plantacja ma silniej rozbudowany system korzeniowy, co przekłada się na lepsze przezimowanie oraz szybszy start wiosną.
Wpływ chronionego ziarna zaprawą fungicydową na wydajność zbóż jest bardzo duży. Uzyskujemy nie tylko wyższy plon, ale mamy również możliwość przeznaczenia plonu głównego na wiele kierunków użytkowania.
Gotowym zestawem zaprawowo – nawozowym polecanym do pokrycia materiału siewnego zbóż jest m.in. Areapak Dobry Początek. Zapewnia on:
 • właściwe wschody roślin,
 • zdrowe rośliny od początku wegetacji,
 • prawidłowo ukształtowany łan.
Dzięki jego aplikacji rośliny otrzymują szeroką ochronę przeciwko chorobom doglebowym oraz startową dawkę makro- i mikroelementów, ułatwiającą i przyspieszającą wschody.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się