www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Zaprawianie nasion – niezbędne przy obniżonej normie wysiewu

Zaprawianie nasion – niezbędne przy obniżonej normie wysiewu

Zaprawianie nasion – niezbędne przy obniżonej normie wysiewu

Możliwość uzyskania wysokich plonów wbrew pozorom wzrasta przy obniżonej normie wysiewu – jednak tak prowadzona plantacja wymaga specjalnego podejścia szczególnie w kontekście ochrony. Co prawda rośliny mają lepsze warunki do rozwoju i wykorzystania składników odżywczych, ale ryzyko strat w obsadzie również staje się większe i będzie bardziej kosztowne. Aby skutecznie je zminimalizować, konieczne jest zaprawianie materiału siewnego.

Zaprawy nasienne – pierwsza ochrona roślin

Siewy i wschody są szczególnie ważne dla roślin i wpływają na cały okres wegetacji. Od tego, w jakiej formie rośliny przejdą te fazy, będą zależały: ich kondycja, obsada na polu, a także ryzyko porażenia chorobami oraz dobór dalszych zabiegów w przyszłości. Zaprawianie nasion to najtańsza i najprostsza forma ochrony roślin. Zabieg ten jest inwestycją w dobrą kondycję i optymalną obsadę roślin już na etapie przygotowania materiału do siewu, która bardzo szybko się zwraca. Stosowanie zapraw nasiennych minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez glebę oraz dezynfekuje ziarno. To pierwsza, a niekiedy jedyna, linia ochrony przed tymi patogenami. Zabieg ten jest szczególnie istotny w przypadku dużej częstotliwości wysiewu zbóż w gospodarstwie czy uprawy w monokulturze. Dodatkowo gęstość i termin siewu również mają niebagatelne znaczenie. Gęsty, mniej przewietrzony łan, to dobre środowisko dla rozwoju patogenów. Zarówno tych przenoszonych przez ziarno, jak i rozwijających się na nadziemnych częściach zbóż w czasie wegetacji. Przedłużająca się jesień i łagodna zima nie pozostaje bez wpływu na kondycję roślin. Dotyczy to głównie tych, które zostały wcześniej zasiane, ponieważ rośliny przez dłuższy czas niż zazwyczaj narażone są na infekcję. Aby uzyskać zadowalający efekty w ochronie plantacji przed chorobami, w postaci zdrowego łanu od wschodów przez cały sezon, należy pamiętać o kontynuacji ochrony rozpoczętej na etapie zaprawiania i stosowaniu zabiegów nalistnych – zarówno T1, jak i T2, a w wielu sytuacjach również T3.

Główne choroby

Do chorób, które rozwijają się w glebie i są przenoszone przez ziarno zalicza się m.in.

śnieć cuchnącą, pleśń śniegową, głownię pylącą i zwartą oraz choroby fuzaryjne, takie jak zgorzel siewek. Warto przypomnieć, że dzięki zaprawianiu udało się w Polsce zminimalizować szkodliwość śnieci cuchnącej, która obecnie nie odgrywa tak wielkiej roli w uprawach. Największe znaczenie, szczególnie przy mniejszej normie wysiewu, mają jednak te choroby, które powodują braki w obsadzie np. fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa oraz zgorzel podstawy źdźbła. Niższe normy wysiewu to oszczędność nie tylko na materiale siewnym, ale również mniejsze straty spowodowane przez odrzucenie źdźbeł i efektywniejsze wykorzystanie nawozów. Lepiej przewietrzony łan jest mniej podatny na infekcje. Takie prowadzenie plantacji wymusza dbanie o każdą siewkę od samego początku, więc wymaga przede wszystkim minimalizowania ryzyka wystąpienia chorób powodujących zmiany w obsadzie. Stąd szczególnie w warunkach rzadszego siewu, należy zadbać o każdą roślinę na polu i nie dopuścić do dodatkowych strat na skutek chorób, które można zwalczyć, stosując zaprawy nasienne.

Zaprawione nasiona a gęstość siewu

W doświadczeniach firmy Agrolok zbadany został wpływ gęstości siewu oraz zaprawiania przy użyciu Areapaku Dobry Początek na zdrowotność roślin i parametry plonu. Przy normie wysiewu 35 kg/ha, ilość kłosów na metrze kwadratowym wynosiła 480-500. Natomiast przy wysiewie 145 kg/ha, ilość kłosów na metr kwadratowy oscylowała w granicach 600. Przy rzadszym siewie uzyskano większą ilość pięterek na kłosie oraz wyższy MTZ. Przekłada się to na wysoki plon mimo mniejszej ilości kłosów. Rośliny przy tej normie wysiewu utrzymały zdecydowanie więcej źdźbeł, które były grubsze i nieco niższe, o znacznie lepszej zdrowotności utrzymanej od samego spodu. Wyniki doświadczeń wskazują na niższe normy siewu jako te, które stwarzają lepsze warunki rozwoju, wykorzystania składników oraz pozostawiają zboże w lepszej kondycji. Jednak takie prowadzenie plantacji musi być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem ziarna już na etapie przygotowania do siewu, które zminimalizuje ryzyko strat w obsadzie i wpłynie na wyrównanie plantacji.

(pb)

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się