www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. zboża
 8. /
 9. Zaprawianie materiału siewnego – fundament ochrony fungicydowej

Zaprawianie materiału siewnego – fundament ochrony fungicydowej

Zaprawianie materiału siewnego – fundament ochrony fungicydowej

Zaprawianie materiału siewnego to nieodzowny element ochrony przed chorobami zbóż. Wysoka wydajność i parametry jakościowe ziarna są budowane już od jesiennego startu siewek, a kiełkujące nasiona od momentu umieszczenia w glebie narażone są na ataki grzybów chorobotwórczych. Potencjał uprawy jest bezpośrednio powiązany z właściwą ochroną przed patogenami, które obniżają obsadę, zdrowotność i odporność na stresy kształtującego się łanu.
 

Zagrożenia i źródła porażeń

Do najpoważniejszych chorób, które atakują zboża ozime od momentu kiełkowania i uaktywniają się w okresie jesienno-zimowym zaliczamy m.in.:
 • fuzaryjną zgorzel siewek zbóż i traw,
 • pleśń śniegową,
 • śnieć cuchnąca pszenicy,
 • śnieć gładką,
 • głownię pylącą jęczmienia,
 • pasiastość liści jęczmienia.
Wskazane choroby mają bardzo duże znaczenie gospodarcze, ponieważ niezabezpiecznie materiału siewnego przed tego typu zagrożeniami może w dużej mierze obniżyć opłacalność uprawy.

Podstawowe źródła porażeń to:
 • zakażony materiał siewny,
 • zarodniki w resztkach pożniwnych pozostawionych po przedplonie,
 • płodozmian, w którym dominują: zboża, kukurydza i trawy uprawiane bezpośrednio po sobie,
 • zbyt duża gęstość wysiewu sprzyjająca wystepowaniu chorób.

Nawozy donasienne - dodatek na lepszy start

Kiełkowanie roślin w okresie jesiennym to proces, który może trwać dość długo. Coraz krótsze dni, niższe temperatury czy mniejsza wilgotność podłoża opóźniają kiełkowanie zbóż, osłabiają ich początkowy wigor i rozkrzewienie przed zimowym spoczynkiem. Nawozy donasienne to specjalna kompozycja makro- i mikroelementów, które w dużej mierze są bodźcem do przyspieszenia tempa rozwoju wschodzących roślin. Bezpośrednio wpływają na szybsze kiełkowanie, a w późniejszym czasie intensywniejsze rozkrzewienie. Warto podkreślić, że zastosowanie nawozów donasiennych daje możliwość uzuskania lepszego pokroju zbóż przed zakończeniem wegetacji, jak i wczesną wiosną.
 

Zaprawianie materiału siewnego - jesienna ochrona plonów

Siew nie może odbyć się bez odpowiedniego zaprawienia. Właściwe rozwiązania, które w pełni zabezpieczą rośliny przed czynnikami chorobotwórczymi i jednocześnie umożliwią prawidłowy rozwój we wczesnych fazach stanowią: Areapak Dobry Poczatek oraz Areapak Debiut.

Areapak Debiut – to pakiet zaprawowo-nawozowy przeznaczony do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż ozimych oraz jarych. Stanowi podstawowe zabezpieczenie materiału siewnego przed takimi chorobami jak: zgorzele siewek, śniecie i pleśń śniegową. Dodatkowa dawka nawozu donasiennego pobudza siewki do lepszego rozwoju systemu korzeniowego oraz wschodów. Areapak Dobry Początek złożony jest z zaprawy nasiennej i nawozu donasiennego. Trzy substancje fungicydowe o trzech różnych mechanizmach działania zapewniają optymalne zabezpieczenie nasion przed chorobami odnasiennymi i odglebowymi. Wraz z nawozem donasiennym tworzą wysokiej jakości ochronę, a także wpływają na poprawę jesiennego rozwoju.

Areapak Dobry Początek złożony jest z zaprawy nasiennej i nawozu donasiennego. Trzy substancje fungicydowe o trzech różnych mechanizmach działania zapewniają optymalne zabezpieczenie nasion przed chorobami odnasiennymi i odglebowymi. Wraz z nawozem donasiennym tworzą wysokiej jakości ochronę, a także wpływają na poprawę jesiennego rozwoju.
 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się