www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Zacznij nim będzie za późno – przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku

Zacznij nim będzie za późno – przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku

Zacznij nim będzie za późno – przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku

Wyniki doświadczeń wskazują, że zabiegi herbicydowe wykonywane bezpośrednio po siewie rzepaku ozimego są skuteczniejsze od powschodowych nawet o 20-30%. Gatunek ten już od wschodów musi zmagać się z niepożądaną roślinnością, rywalizując o przestrzeń i światło, a w późniejszych fazach także o wodę oraz składniki pokarmowe. Brak wczesnej i skutecznej ochrony herbicydowej obniża m.in początkowy wigor, wzrost i pokrój plantacji, co w konsekwencji przekłada się na zimowanie, które bezpośrednio warunkuje przyszłe plony.

Zabiegi przedwschodowe stanowią najskuteczniejszą formę ochrony rzepaku ozimego przed chwastami. Z czego wynika ich efektywność? Chronią plantację już od pierwszych dni po siewie, zatrzymując rozwój chwastów na etapie kiełkowania lub młodej siewki. Dzięki temu rzepak już od wschodów rośnie na „czystym”, czyli wolnym od chwastów polu. Natomiast pozostawienie niepożądanej roślinności stwarza dogodne warunki do jej dalszego, bardzo bujnego wzrostu i rozwoju na plantacji. Chwasty zazwyczaj wykazują szybsze tempo rozwoju i łatwiej zajmują przestrzeń, silnie konkurując z roślinami uprawnymi o światło i miejsce. W rezultacie wpływa to chociażby na wynoszenie szyjki korzeniowej ponad poziom gleby, które skutkuje obniżeniem odporności rzepaku ozimego na niskie temperatury podczas zimy. Warto podkreślić, że wyrośnięte chwasty są trudniejsze do wyeliminowania w późniejszym okresie wegetacji, co może mieć negatywny wpływ na skuteczność zabiegów powschodowych. Ponadto biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, jesienią często niemożliwy staje się wyjazd na pole w optymalnym terminie i wykonanie oprysku nalistnego.

Do najgroźniejszych gatunków chwastów w uprawie rzepaku najczęściej zalicza się te określane jako „piętra niskiego” np. bodziszki, Ponadto szereg zagrożeń wynika ze szkodliwości przytulii czepnej czy chwastów krzyżowych, których presja wzrasta w ostatnich latach. Zalicza się do nich m.in. taszniki pospolite, tobołki polne czy stulichę psią. Należą one do tej samej rodziny co rzepak – są żywicielami tych samych chorób i szkodników, stąd zwalczenie ich staje stanowi nie lada wyzwanie dla plantatorów.

Obecna presja i poziom zagrożenia upraw ze strony chwastów warunkują dobór odpowiedniej strategii ochrony, ze wskazaniem na rozwiązania przedwschodowe. Coraz częściej rolnicy decydują się także na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, sięgając po najnowsze substancje aktywne czy rozwiązania technologiczne, takie jak Repax Action. To przedwschodowy pakiet herbicydowy, którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie plantacji od samego początku wegetacji. W jaki sposób? Zawiera on w swoim składzie jedną z najnowszych substancji aktywnych z grupy chloroacetamidów. Dzięki temu blokuje powstawanie wosków roślinnych, prowadząc do zamierania siewek chwastów.

Pakiet Repax Action wyróżnia przede wszystkim dłuższy okres działania w porównaniu do standardowych rozwiązań doglebowych. Ponadto substancje zawarte w tym rozwiązaniu są mniej podatne na wymywanie w głąb profilu glebowego. Dzięki temu utrzymuje „czystą” plantację rzepaku od siewu do zbioru roślin.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się