www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. kukurydza
 8. /
 9. Zabieg nalistny na komosę białą i chwastnicę jednostronną w kukurydzy

Zabieg nalistny na komosę białą i chwastnicę jednostronną w kukurydzy

Zabieg nalistny na komosę białą i chwastnicę jednostronną w kukurydzy

Kukurydza podbiła polskie pola. Jej powszechna uprawa sprawiła, że na plantacjach masowo zaczęły pojawiać się głównie w coraz większym nasileniu dwa gatunki chwastów: komosa biała i chwastnica jednostronna.

1 komosa biała = produkcja kilkunastu tysięcy nasion
Wśród chwastów w uprawach jarych zdecydowanie dominuje komosa biała. Dzięki intensywnej produkcji nasion łatwo i szybko rozprzestrzenia się na polach, a jej zdolność kiełkowania wynosi ok 30 lat. Jest szczególnie wytrzymała na zmienne i trudne warunki pogodowe. Dodatkowo wosk na liściach broni komosę przed wnikaniem substancji aktywnych herbicydów. Niestrawione przez zwierzęta nasiona wracają na pole wraz z obornikiem. Co sprzyja rozwojowi komosy w kukurydzy? Szerokie rzędy oraz powolny start roślin w ciągu kilku tygodni od wysiewu.

Uwaga: 0,5 szt./m² komosy białej obniża plon kukurydzy aż o 5%!

Chwastnica jednostronna w bitwie o składniki pokarmowe
Chwast ten prężnie rozwija się w kukurydzy. Obydwie rośliny są ciepłolubne i preferują gleby bogate w składniki odżywcze, dlatego chwastnica tak dobrze rozwija się na plantacjach. Tak korzystne warunki sprawiają, że chwast osiąga ponad 1, a nawet 1,5 metra wysokości. Jedna roślina może wydać kilkaset nasion. Chwastnica jednostronna kiełkuje głównie w wierzchnich warstwach gleby. Stanowi poważną i silną konkurencję dla kukurydzy, zwłaszcza w wyścigu o przestrzeń do wzrostu, ale też składniki pokarmowe, które pobiera w znacznej ilości.

Próg szkodliwości chwastnicy jednostronnej wynosi 3-6 szt./m²

Najskuteczniejsze odchwaszczanie kukurydzy
Stosowanie zabiegów przedwschodowych lub wykonanych we wczesnych fazach rozwojowych roślin sprawia, że plantacja jest zabezpieczona od początku wegetacji. Jest to szczególnie ważne w uprawie kukurydzy, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje przestrzeni wolnej od chwastów. Jednak nietypowe warunki pogodowe panujące wiosną tego roku (2021) sprawiły, że nie każdy mógł wykonać ten zabieg we wczesnych fazach rozwojowych. Zastoiska wodne oraz bardzo wysokie uwilgotnienie gleby uniemożliwiają wjazd w pole. Dlatego plantacje będą odchwaszczane nalistnie w późniejszych fazach rozwojowych.

Jaki herbicyd wybrać do nalistnego odchwaszczania kukurydzy?

Należy pamiętać o kilku czynnikach:

 1. Odpowiedni dobór preparatów do obecnego stanu zachwaszczenia.

 2. Gdy chwasty znajdują się w bardziej zaawansowanych fazach rozwojowych, uwzględnić adiuwant, aby zwiększyć skuteczność zabiegu.

 3. Sprawdzić, czy wybrane rozwiązanie nalistne daje możliwość zwalczania chwastów wieloletnich, takich jak perz właściwy, jeśli występuje na plantacji.

 4. Zwrócić uwagę na temperaturę panującą podczas wykonywania zabiegu.

Kiedy w ciągu dnia temperatura wynosi powyżej 25⁰C, zabieg trzeba wykonać wieczorem, żeby zmniejszyć ryzyko odparowania części cieczy roboczej. Rozwiązania herbicydowe przeznaczone do zabiegu nalistnego w kukurydzy najczęściej można wykonywać od 2. do 8. liścia (korzystniej do 6. liścia). Później, gdy chwasty znajdują w zaawansowanej fazie wzrostu, trudniej je zwalczyć.

Chwasty wytwarzają różne mechanizmy obronne przed herbicydami, np. komosa biała produkująca duże ilości wosku. Odpowiednie adiuwanty rozpuszczają bariery ochronne, zapewniając lepsze pokrycie liści cieczą roboczą.

Wszystkie te czynniki wpływają na lepsze działanie środków ochrony roślin.

(mf)

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się