www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. owoce
 6. /
 7. ziarnkowe
 8. /
 9. Wybarwienie owoców - jaki nawóz?

Wybarwienie owoców - jaki nawóz?

Wybarwienie owoców - jaki nawóz?

Właściwe wybarwienie i odpowiedni kształt owoców to istotne czynniki, które decydują o opłacalności uprawy. Konsumenci najchętniej sięgają po „ładne” produkty, ponieważ to wygląd postrzegany jest jako wyznacznik ich jakości. Chcąc wygenerować jak największe zyski, sadownicy powinni zadbać nie tylko o wartości odżywcze i walory smakowe, ale również o aspekty wizualne. W tym celu warto zastosować nawóz Elvita Color Brix – rozwiązanie, które wspomaga proces dojrzewania i pozwala uzyskać właściwy wygląd owoców.
 

Czynniki wpływające na wybarwienie owoców

Proces dojrzewania jest długi i składa się z wielu etapów, a jego powodzenie uzależnione jest od różnych czynników. Za tworzenie się czerwonego rumieńca odpowiedzialne są barwniki, które naturalnie występują w roślinie. Warto pamiętać, że choć ich obecność jest naturalna, to jednak stężenie będzie wynikało z wielu przyczyn. Co zatem wpływa na prawidłowy przebieg wybarwienia? W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych procesach życiowych, czynników tych jest wiele. Niektóre z nich są niezależne od działań człowieka, część jednak można z powodzeniem modyfikować. Sadownik może wpływać na odpowiednie wybarwienie owoców przede wszystkim poprzez dostarczenie roślinom właściwych składników pokarmowych.
 

Rola fosforu i potasu

Kluczową rolę w tym procesie odgrywają:
 • fosfor - dostarcza niezbędną energię, którą roślina wykorzysta na potrzeby syntezy barwników;
 • potas - jako pierwiastek odpowiedzialny za m.in. syntezę cukrów wpływa na cechy organoleptyczne, takie jak: smak, zapach, barwa.
Przy aplikacji składników pokarmowych należy także zwrócić uwagę na termin ich stosowania. Zabieg będzie efektywny wtedy, gdy wykona się go przed rozpoczęciem procesów w roślinie, ponieważ w momencie zauważenia problemów z wybarwieniem działanie to nie przyniesie spodziewanego efektu.
 

Elvita Color Brix – zapewnia wybarwienie owoców

Elvita Color Brix to płynny nawóz mineralny przeznaczony do stosowania w formie aplikacji dolistnej lub poprzez fertygację. Zawarte w nim składniki pokarmowe oddziałują na właściwe wybarwienie owoców, a tym samym na jakość plonów. Ponadto preparat wyrównuje proces dojrzewania owoców, natomiast odpowiedni stosunek fosforu do potasu wpływa na wzrost zawartości cukrów i stałych substancji rozpuszczonych w owocach. Co ważne aplikacja produktu nie przyspiesza procesu starzenia owoców. Preparat przeznaczony jest do stosowania we wszystkich typach upraw sadowniczych (np. jabłoń, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa, brzoskwinia) i jagodowych (truskawka, malina, borówka, porzeczka itp.).
Optymalnym rozwiązaniem jest aplikacja nawozu w terminie ok. 3 tygodni przed zbiorem i w odstępach co 7-14 dni. Częstotliwość stosowania Elvita Color Brix zależy to od rodzaju uprawy i jej potrzeb, jednak zaleca się wykonywanie od 2 do 4 zabiegów. Należy pamiętać również o tym, aby zabiegi wykonywać w pochmurne dni lub w godzinach wieczornych po to, by słońce szybko nie wysuszyło powierzchni liścia.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się