www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. kukurydza
  8. /
  9. Wpływ czynników pogodowych na rozwój i wzrost kukurydzy

Wpływ czynników pogodowych na rozwój i wzrost kukurydzy

Wpływ czynników pogodowych na rozwój i wzrost kukurydzy

Szacuje się, że rok 2022 będzie rekordowym pod względem areału zasiewu kukurydzy w Polsce. Za wzrostem areału tej uprawy przemawia przede wszystkim dobry wynik ekonomiczny w ostatnich latach oraz prosta technologia uprawy. Pamiętajmy, że kukurydza zaliczana jest do gatunku roślin ciepłolubnych. Minimalna temperatura gleby dla siewu kukurydzy wynosi około 8°C i różni się w zależności od odmiany. Do prawidłowego rozwoju niezbędne są również równomierne opady oraz odpowiednia struktura gleby. Wahania temperatur – szczególnie przymrozki, susza czy uszkodzenia spowodowane niewłaściwym stosowaniem herbicydów, to czynniki zagrażające kukurydzy.

Obecnie warunki pogodowe nieszczególnie sprzyjają kukurydzy na starcie. Kwiecień był zarówno chłodnym, jak i suchym miesiącem. Podobnie maj. W większości kraju, długo utrzymujące się okresy bez opadów deszczu, negatywnie wpływają na młode rośliny. Ponadto mogą wystąpić pierwsze objawy niedoboru składników pokarmowych, wynikających często z niemożności pobrania ich w odpowiedniej ilości z gleby poprzez system korzeniowy.

 

Skutki stresu

Niektóre czynniki stresowe wywołują negatywne skutki prawie natychmiast. Inne, aby spowodować uszkodzenia, muszą oddziaływać kilka dni lub tygodni. Każda uprawa inaczej reaguje na stres. W przypadku kukurydzy następuje zaburzenie procesów fizjologicznych, zahamowanie wzrostu, niewłaściwe kodowanie kolby, a w następstwie – spadek plonu. Pogłębiający się niedobór wody zazwyczaj doprowadza również do zawijania się liści.

W celu zniwelowania negatywnego wpływu czynników pogodowych na rozwój roślin należy stosować odpowiednie nawożenie dolistne.
 

Sposoby regeneracji


Wahania temperatur – szczególnie przymrozki, susza czy fitotoksyczność po niewłaściwie stosowanych herbicydach, to czynniki wywołujące stres kukurydzy. Jedną z najskuteczniejszych metod wspomagających uprawę jest dostarczenie silnego biostymulatora, który ograniczy wpływ stresu na wzrost rośliny i skutecznie ją zregeneruje. Ponadto zastosowanie takiego produktu nalistnie, wzmocni odporność kukurydzy, zapewniając jej lepsze plonowanie. Dostarczanie składników pokarmowych poprzez liście ogranicza chociażby stresy wywołane przez temperaturę, czy zbyt małą dostępność wody.
 

Vitalpak Plones – odpowiednie wsparcie dla kukurydzy


Skutecznym rozwiązaniem wspierającym kukurydzę jest Vitalpak Plones. Pakiet odżywczo-biostymulujący, który w swoim składzie zawiera wszystkie 6 niezbędnych mikroelementów w bardzo wysokich stężeniach. Ponadto został wzmocniony biostymulatorem, który ograniczy wpływ różnych stresów na roślinę. Zastosowanie biostymulatora wraz z wysoką dawką mikroelementów poprawi metabolizm oraz zdrowotność rośliny, zwiększy liczbę ziarniaków w kolbie, jednocześnie zapewniając lepsze plonowanie. Cały skład pakietu został odpowiednio zbilansowany pod kątem zapotrzebowania kukurydzy. Dzięki temu Vitalpak Plones wspiera roślinę w momencie kodowania wielkości kolby, czyli wtedy, kiedy roślina decyduje o wielkości plonu, do którego będzie dążyć. W efekcie, po zastosowaniu tego rozwiązania otrzymujemy zdrowe i silne rośliny, o wysokich możliwościach plonowania.

Stres wywołany przez spadek temperatur czy suszę jest jednym z najczęstszych czynników ograniczających potencjał plonowania kukurydzy. Warto zabezpieczyć rośliny przed tego typu nieuniknionymi zjawiskami i stosować produkty wspierające bariery ochronne roślin. Dzięki temu będą mniej podatne na stres, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał plonowania odmian. A w przypadku uszkodzonych już roślin należy zastosować rozwiązanie, które skutecznie zregeneruje plantacje.
 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się