Zgodnie ze statystykami, Polska znajduje się w czołówce producentów owoców na terenie Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas m.in. Włochy i to właśnie na ich doświadczeniu bazuje firma Elvita, która w swojej ofercie posiada włoską linię produktów.
We Włoszech, mimo niesprzyjającego ukształtowania terenu, produkcja ogrodnicza utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co daje im miejsce w czołówce producentów owoców i warzyw. Jak zauważają specjaliści firmy Elvita, wydajna produkcja ogrodnicza w tym kraju wynika z wysokiej i specjalistycznej technologii prowadzenia upraw i jest bardzo konkurencyjna. Do dającego się zaobserwować tam intensywnego plonowania, rośliny potrzebują wysoko skoncentrowanych, specjalistycznych nawozów. Właśnie dlatego część wykorzystywanych w produkcji rolniczej i ogrodniczej nawozów dolistnych polskiej firmy Elvita inspirowana jest włoskim doświadczeniem w tej dziedzinie i produkowana właśnie we Włoszech. To produkty od lat cieszące się powodzeniem wśród rolników i cenione wśród plantatorów.
Elvita MikroMag
Jednym z produktów wytwarzanych we Włoszech jest Elvita MikroMag – wysoko skoncentrowany, mikroelementowy nawóz dolistny – nowość w ofercie Elvity. Produkt odznacza się bogatym składem, niespotykanym w innych nawozach dolistnych. MikroMag, dzięki wysokiej koncentracji aż sześciu mikroelementów, wpływa na prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych w roślinie. Jesienne nawożenie nim umożliwia odpowiednie przygotowanie roślin do okresu zimowego oraz poprawę plonowania. Ponieważ zboża ozime już jesienią, podczas dnia krótkiego, definiują potencjalną długość kłosa, a więc tym samym – swój potencjał plonotwórczy, w tym okresie nie powinny odczuwać niedoboru mikro- i makroelementów. Dodatkowo, właściwie odżywione rośliny mają lepiej rozwinięty system korzeniowy i są mniej podatne na patogeny.
Elvita Azon
W niektórych fazach rozwojowych roślin, składniki pokarmowe są czerpane szczególnie intensywnie. W związku z tym, pobieranie przez system korzeniowy nie zawsze jest w stanie w całości pokryć zapotrzebowanie pokarmowe rośliny uprawnej w momencie bardzo intensywnych przyrostów. W okresach większego zapotrzebowania na azot, sprawdzi się kolejna nowość z portfolio produktów Elvity. Mowa o Elvicie Azon – nawozie dolistnym w formie płynnej, o wysokiej zawartości azotu w trzech jego formach, z dodatkiem mikroelementów. Elvita Azon skutecznie uzupełnia nawożenie doglebowe, szczególnie wówczas, gdy jego pobieranie jest ograniczone.
Elvita Aktiwer
Niebawem rolnicy będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem związanym z Europejskim Zielonym Ładem. Wobec ograniczonego stosowania nawozów i środków ochrony roślin, osiągnięcie wysokich plonów będzie większym wyzwaniem. Wycofanie coraz większej liczby substancji aktywnych sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz mniej preparatów. Rolnicy poszukują alternatywy pozwalającej sprostać europejskim wymogom. Jednym z produktów spełniających te wymagania jest Elvita Aktiwer – wieloskładnikowy nawóz dolistny, który zawiera azot, fosfor, potas i mikroelementy. W jego skład wchodzi również wapń – makroelement, którego rola jest powszechnie znana w uprawach warzywniczych i jednocześnie coraz bardziej doceniana w uprawach rolniczych. Tymczasem wapń wpływa na wzmocnienie struktury tkanek, zwiększa odporność na patogeny i przymrozki. Jest bardzo ważny przy nawożeniu rzepaku, który pobiera go w podobnej ilości co azotu. Ponadto jest to składnik bardzo mało mobilny w roślinach, dlatego ważne jest uzupełnienie go w formie nawożenia dolistnego. Oprócz zawartości wapnia, Elvita Aktiwer, podobnie jak wiele innych wywodzących się z Włoch produktów linii Elvita, wykazuje silne właściwości kondycjonujące. Przez obniżenie pH cieczy roboczej, stwarza idealne środowisko do działania środków ochrony roślin, szczególnie insektycydów, które są najbardziej skuteczne przy pH ok. 4-6. Dzięki temu podnosi skuteczność efektów wykonywanych zabiegów, co jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych insektycydów.
Wybierając produkty do nawożenia dolistnego, warto postawić na te najlepsze, sprawdzone nie tylko na polskich, ale również zagranicznych plantacjach, które wpisują się w aktualne potrzeby i wyzwania stawiane produkcji rolnej.