www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. zboża
 8. /
 9. Wiosenny scenariusz dla jęczmienia jarego

Wiosenny scenariusz dla jęczmienia jarego

Wiosenny scenariusz dla jęczmienia jarego


W tym sezonie wzrośnie areał uprawy zbóż jarych. Jest to spowodowane tym, że w większości rejonów kraju nie udało się posiać zbóż ozimych. Szczególnie dotyczy to pszenic ozimych sianych po kukurydzach zbieranych na ziarno lub buraku cukrowym. Było to spowodowane opóźniającymi się zbiorami na skutek dużych opadów deszczu.

Firmy nasienne relacjonują, że rolnicy wybierając materiał siewny w tym sezonie najczęściej decydują się na jęczmień jary. W związku z tym wzrośnie zainteresowanie również środkami ochrony roślin stosowanymi w uprawie tego zboża.

Podstawowym zabiegiem plonochronnym w jęczmieniu jarym jest zwalczanie chwastów. Wybór preparatów jest dość duży, więc dokonując zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na takie cechy jak:

 • spektrum zwalczanych chwastów, ze szczególnym uwzględnieniem komosy białej,
 • niezależność działania od warunków pogodowych,
 • możliwość wyboru terminu stosowania.
Typowe dla zbóż ozimych i uciążliwe w zwalczaniu gatunki, takie jak: chaber bławatek, przytulia czepna, jasnoty, przetaczniki, tobołki polne, tasznik pospolity, mak polny czy chwasty rumianowate występują również w zbożach jarych. Dodatkowo paleta gatunków jest poszerzona również o chwasty wschodzące wiosną, takie jak: komosa biała czy rdesty.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zwalczanie komosy białej. Jest to chwast, który niezlikwidowany utrudnia zbiór i silnie zanieczyszcza ziarno utrudniając jego przechowywanie i sprzedaż. Ponadto jedna roślina komosy potrafi wyprodukować kilkaset do kilku tysięcy nasion, które w glebie potrafią przetrwać nawet około 40 lat. Szkodliwość gatunku jest ogromna w płodozmianach z udziałem kukurydzy czy roślin okopowych. Niezwalczona w uprawie zbóż zachwaszcza uprawy następczych, takich jak burak, kukurydza czy ziemniak. W przypadku tych upraw jest szczególnie uporczywym i kosztownym do usunięcia chwastem.

Areapak Komosek to najnowsze rozwiązanie herbicydowe firmy Elvita polecane do odchwaszczania jęczmienia jarego. Zawiera trzy substancję aktywne o szerokim spektrum zwalczanych chwastów, co plasuje Areapak Komosek w czołówce najskuteczniejszych rozwiązań herbicydowych stosowanych w jęczmieniu jarym. Szczególnie skutecznie likwiduje komosę białą. Z uwagi na uzupełniające się mechanizmy działania zastosowanych substancji aktywnych wykazuje wysoką efektywność chwastobójczą. Daje to pewność niezawodności działania oraz zapobiega wystąpieniu odporności chwastów na herbicydy.

Areapak Komosek to gotowy do użycia zestaw herbicydowy o składzie dobranym w odpowiednich proporcjach. Wyjątkowe cechy produktów wchodzących w skład pakietu przekłada się na wygodę aplikacji, a wysoka skuteczność chwastobójcza zapewnia spokój o dobry plon.

Przeczytaj więcej o zwalczaniu komosy białej: Komosa biała w zbożach jarych - jak zwalczać? 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się