www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami i chorobami

Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami i chorobami

Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami i chorobami

Plantacje rzepaku po wcześniejszych ochłodzeniach zatrzymały się w rozwoju i spokojnie czekają na wiosenne wznowienie wegetacji. W gospodarstwach tak spokojnie już nie jest. Nadszedł czas wyboru programu ochronny, głównie przed szkodnikami i chorobami. Po decyzjach Komisji Europejskiej dotyczących wycofania sporej puli substancji aktywnych stosowanych w ochronie rzepaku nie będzie to takie proste.

Wycofane substancje aktywne w ochronie rzepaku

Zgodnie z działaniami Komisji Europejskiej (KE) w ostatnich miesiącach z obrotu wycofano wiele substancji aktywnych charakteryzujących się różnymi mechanizmami działania. Były one przeznaczone do stosowania w wielu grupach upraw. Są to m.in. bromoksynil, beta-cyflutryna, tiachlopryd, desmedifam, chlorotalonil, dimetoat, metiokarb, tiofanat metylowy czy wycofane nieco wcześniej chloropiryfos i dikwat. Brak szczególnie tych związanych z ochroną insektycydową będzie zauważalny w uprawie rzepaku. KE wprowadzając politykę „Zielonego Ładu” i jej dwie ważne dla rolnictwa strategie: „Od pola do stołu” i drugą, na rzecz bioróżnorodności, skomplikowała strategię ochrony roślin. Poza wycofaniem powyższych substancji polityka ta zakłada zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin do 2030 r. o 50%, przy jednoczesnym zastępowaniu ich preparatami biologicznymi. Ponadto celem KE jest zwiększenie liczby gospodarstw ekologicznych i zapewnienie różnorodności biologicznej na gruntach rolnych. Jak wpływa to na uprawę rzepaku? Po pierwsze wzrosła cena insektycydów. Co więcej, trudniej będzie rotować pozostałymi substancjami aktywnymi, tak aby uniknąć ryzyka uodpornień u szkodników. Polityka unijna wymaga od plantatorów nieco więcej. Muszą oni nauczyć się jeszcze bardziej racjonalnie stosować nowe (pozostałe) substancje aktywne.

Lustracja pola i monitoring w uprawie rzepaku

Po wprowadzonych zmianach częstsza lustracja pola i monitorowanie liczebności szkodników stały się konieczną praktyką. Ustalenie terminu zabiegu na podstawie obserwacji nalotu to spawa kluczowa. Zabieg ten będzie skuteczny tylko pod warunkiem, że zostanie wykonany we właściwym czasie i przy odpowiednim doborze produktów.

Nieocenioną pomoc w doborze odpowiednich preparatów i substancji aktywnych stanowią właściwie skomponowane pakiety. Stosowanie ich według zaleceń ułatwia rolnikom utrzymanie wysokiej skuteczności zabiegu, przy jednoczesnym niedopuszczaniu do wytworzenia przez owady odporności.

Wysoką skutecznością w zwalczaniu szkodników wyróżnia się dwuzabiegowy pakiet Repax Insekt. Zabieg T1 zabezpiecza przed szkodnikami łodygowymi (chowaczem brukwiaczkiem i czterozębnym), a także przed wczesnymi nalotami słodyszka rzepakowego. Natomiast T2 przeznaczony jest do zwalczania głównie słodyszka rzepakowego. Kompozycja produktów zawiera środki działające w roślinie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie, co zapewnia szybkie powstrzymanie żerowania szkodników oraz długotrwałą ochronę. Dodatkowo odpowiednia rotacja substancji aktywnych w pakiecie zmniejsza ryzyko powstania uodpornień.

Wiosenne zabiegi fungicydowe w rzepaku

Jak podejść do zabiegów fungicydowych w rzepaku? Ochronę przed chorobami oraz regulację pokroju należy rozpocząć już jesienią. W pierwszej kolejności powinno się zadbać o prawidłowy rozwój plantacji od samych wschodów. Silna i dobrze zbudowana szyjka korzeniowa to nie tylko dobre zimowanie. Nagromadzone w niej substancje zapasowe pozwalają na szybką wiosenną regenerację i wznowienie wegetacji w równym tempie. Rozwiązania, takie jak Repax Primer, dzięki zastosowaniu fungicydów o silnych właściwościach regulacyjno-fungistatycznych – wspartych naturalnym ukorzeniaczem, nie tylko wspierają zimowanie, ale także wyrównują plantację we wzroście i poprawiają wiosenny start. Mobilizacja roślin do równego wchodzenia w kolejne fazy rozwojowe oraz dojrzewania w tym samym czasie to dobry punkt wyjścia do skutecznej ochrony również przed szkodnikami.

Plantacja, której wzrost został odpowiednio wyrównany w okresie jesiennym, łatwiej prowadzi sobie wiosną. Wyrównany, odżywiony rzepak od momenty ruszenia wegetacji równiej wchodzi w kolejne fazy rozwojowe. Z kolei odpowiednio przeprowadzona wiosenna regulacja łanu pozwala wejść plantacji w okres kwitnienia w jednakowym czasie, nie opóźniając go nadmiernie i nie rozciągając w czasie. To bardzo ważne, ponieważ w tym okresie rośliny narażone są na potencjalne uszkodzenia ze strony słodyszka rzepakowego, a w następnej kolejności przez szkodniki łuszczynowe.

Efekt, który można uzyskać po zastosowaniu RePaksu Bravis, to 70% kwitnących roślin w ciągu 3 dni

Zastosowanie Repaksu Bravis – pakietu fungicydowo-regulacyjnego przeznaczonego do pierwszego wiosennego zabiegu grzybobójczego w rzepaku zabezpiecza przed chorobami grzybowymi, takimi jak: sucha zgnilizna, szara pleśń czy czerń krzyżowych. Oprócz zaciekłej ochrony przeciwgrzybowej Repax Bravis działa regulująco poprzez zahamowanie dominacji pędu głównego. W ten sposób wyrównuje plantację we wzroście oraz prowadzi do dobudowania pędów bocznych. Po zastosowaniu tego pakietu rzepak mocno się rozgałęzia, równomiernie kwitnienie i dojrzewa, co ułatwia ochronę w okresie okołokwitnieniowym i zwiększa plonowanie. Plantacja wchodzi w okres dojrzewania w podobnym czasie, dzięki temu skraca się okres żerowania słodyszka rzepakowego, a następnie czas ekspozycji na potencjalne uszkodzenia spowodowane przez szkodniki łuszczynowe. Efekt, który można uzyskać po zastosowaniu RePaksu Bravis, to 70% kwitnących roślin w ciągu 3 dni.

W przypadku tzw. zabiegu na płatek nie ma kompromisów. To czas, w którym plantator może stracić najwięcej – krótko przed żniwami. Podstawą w tym przypadku jest ochrona przed szkodnikami łuszczynowymi oraz chorobami łuszczyn i łodyg. Skuteczną odpowiedzią na zagrożenie jest RePax Flavis – pakiet fungicydowo–insektycydowy, który stanowi połączenie substancji wykazujących się długim działaniem fungistatycznym. Stąd zapewnia przedłużony efekt zieloności w łanie, wraz z insektycydem, który chroni łuszczyny przed uszkodzeniem. Repax Flavis zabezpiecza rzepak przed presją najgroźniejszych w tym okresie chorób, w tym zgnilizny twardzikowej. Ponadto obniża ryzyko strat w wyniku otwierania łuszczyn i osypywania się nasion.

(pb)

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się