www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed suchą zgnilizną kapustnych

Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed suchą zgnilizną kapustnych

Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed suchą zgnilizną kapustnych

Wczesną wiosną należy wykonać kolejny zabieg chroniący łan rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych. W minionym roku plantatorzy mogli przekonać się, jak groźna jest to choroba oraz w jakim stopniu wpływa na plon. Rzepak w ubiegłym sezonie na przełomie maja i czerwca wyglądał bardzo dobrze, jednak zbiory zweryfikowały wcześniejsze oczekiwania. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonanie pierwszego wiosennego zabiegu fungicydowego, który dodatkowo istotnie wpływa też na dalsze prowadzenie łanu.

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy zwalcza późnojesienne oraz wczesnowiosenne infekcje suchej zgnilizny kapustnych. To kontynuacja ochrony zapoczątkowanej jesienią. Jednak w tym przypadku zwalczamy infekcje obecne w roślinach od dłuższego czasu, dlatego priorytetem są rozwiązania o działaniu wyniszczającym patogen. Oceniając stan plantacji rzepaku na poletkach pokazowych w Golubiu-Dobrzyniu w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, można zaobserwować większą ilość roślin porażonych.

Objawy suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku ozimym, styczeń 2022

 

Objawy suchej zgnilizny kapustnych

Jak wygląda rozwój roślin porażonych w dalszym okresie wegetacji, można było przekonać się w ubiegłym roku. Wówczas udział porażonych roślin oceniano jako bardzo wysoki.


Sucha zgnilizna kapustnych, czerwiec 2021

Pierwszym objawem porażenia jest przewężenie łodygi oraz części korzenia. Następnie na łodydze pojawiają się brunatne plamy przerośnięte piknidiami. Porażone rośliny słabiej przewodzą w górę wodę oraz składniki pokarmowe, co przyczynia się do ich przedwczesnego dojrzewania. Skorkowaciałe oraz zmurszałe łodygi są również bardziej podatne na wyleganie, dlatego skuteczna walka z chorobą zapobiega wyleganiu plantacji. Widok przedwcześnie dojrzewających roślin oraz ich wyleganie były w roku ubiegłym częste. To też jeden z głównych powodów otrzymania niższego plonu niż oczekiwano.

 

Efekt przeprowadzenia zabiegu

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy wykonywany jest zazwyczaj preparatami wpływającym na pokrój roślin. Efektem jest zahamowanie rozwoju pędu głównego oraz pobudzenie do wzrostu pędów bocznych. Wyrównuje to rozwój plantacji. Kwitnienie rozpoczyna się o około 3 dni później, jest ono jednak bardziej eksplozyjne, ponieważ większa ilość kwiatów zakwita jednocześnie. Wyrównany rozwój roślin jest widoczny do samego zbioru, gdyż dojrzewanie pędu głównego oraz bocznych następuje w porównywalnym czasie.

 

Pokrój roślin ma istotne znaczenie w dalszej perspektywie uprawy rzepaku ozimego. Jak wiadomo, w ostatnich latach znacząco spadła ilość insektycydów oraz fungicydów do stosowania w tej uprawie. To szczególnie uciążliwe w fazie kwitnienia, gdy należy chronić rośliny przed szkodnikami łuszczynowymi (chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik) oraz chorobami okresu okołokwitnieniowego (zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych). W ostatnich latach presja tych patogenów była bardzo wysoka, przez co wielu rolników w fazie kwitnienia wykonywało nawet 2-3 zabiegi ochronne. Przy odpowiedniej regulacji rzepaku zarówno okres kwitnienia, jak również czas trwania największego zagrożenia ze strony szkodników i chorób ulegają skróceniu. Równiejsze dojrzewanie umożliwia zbiór bez potrzeby stosowania desykacji łanu.

 

Fungicyd Repax Bravis

Wpływ odpowiedniego fungicydu z funkcją regulatora wzrostu możemy ocenić na podstawie ubiegłorocznego doświadczenia wykonanego na dwóch blokach: kontrolnego (bez zabiegu) oraz bloku traktowanego Repaxem Bravis.

 

Repax Bravis to fungicyd z funkcją regulatora wzrostu. Błyskawicznie i precyzyjnie trafia w miejsce infekcji. Zaciekle zwalcza obydwa biotypy suchej zgnilizny kapustnych oraz pozostałe choroby rzepaku. Silnie reguluje pokrój, co ułatwia dalsze prowadzenie plantacji.


2 tygodnie po wykonaniu zabiegu można było zaobserwować, że wynoszenie pędu głównego zostało zahamowane. Na obiekcie kontrolnym rośliny wchodziły wówczas w fazę żółtego pąka. Na obiekcie z Repaxem Bravis rośliny były w fazie zwartego pąka. Wykształciły one również większą ilość pędów bocznych.


Pod koniec czerwca ubiegłego roku na obiekcie kontrolnym można było zaobserwować skutki porażenia roślin suchą zgnilizną kapustnych poprzez wcześniejsze dojrzewanie. Pędy porażone suchą zgnilizną kapustnych miały słabszy transport asymilatów w górę rośliny, były też bardziej podatne na pękanie i wyleganie.

 

Wiosenna ochrona rzepaku przed chorobami istotnie wpływa na jego plonowanie. W jego trakcie zwalczamy najgroźniejsze choroby, takie jak sucha zgnilizna kapustnych oraz wpływamy na dalsze prowadzenie plantacji. Dlatego wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy brać pod uwagę wyżej wymienione korzyści.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się