Warzywa kapustne to jedne z najczęściej uprawianych warzyw. Jak podaje GUS łączna powierzchnia uprawy tych warzyw w ubiegłym roku wynosiła ok. 20,5 tys. ha. Warzywa te stanowią ważna uprawę pod względem gospodarczym. Cenne warzywo pod względem odżywczym, stanowi bogate źródło witamin i związków mineralnych.
Warzywa kapustne mają wysokie wymagania pokarmowe dlatego też od poziomu nawożenia będzie zależało powodzenie uprawy. a tym samym opłacalność produkcji.
Produkcja rozsady - ważny dobry start
Z reguły wszystkie warzywa kapustne uprawiane są z rozsady. Właściwa pielęgnacja na tym etapie produkcji stanowi ważny aspekt. Młode rośliny w początkowym okresie wzrostu są narażone na niekorzystne warunki. Związane jest to z częstym przesadzaniem, z wahaniami temperatury i wilgotności co działa ograniczająco na rozwój roślin. Stworzenie optymalnych warunków na etapie produkcji rozsady jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na sukces uprawy. Zdrowa, mocna, prawidłowo rozwinięta roślina lepiej będzie sobie radziła na miejscu stałej uprawy, jest odporniejsza na mogące wystąpić niekorzystne warunki. Silny system korzeniowy sprawi że młoda roślina będzie zdolna do pobrania i wykorzystania składników pokarmowych i wody. Eksperci Elvity polecają pakiet produktów o nazwie Radipak. Unikalny skład pakietu oparty na produktach mineralnych, organicznych oraz hormonopodobnych, wykorzystujący efekt synergii (współdziałania) silne wpływa na rozwój systemu korzeniowego, zapewniając optymalny rozwój rośliny nawet w mniej sprzyjających warunkach. Dodatkowo aplikacja pakietu podnosi biologiczną odporność roślin poprzez zwiększone wytwarzanie naturalnych przeciwciał zwanych fitoaleksynami. Zastosowany na etapie produkcji rozsady pozytywnie wpływa na początkowy rozwój rośliny oraz zmniejsza stres związany z przesadzeniem na stanowisko stałej uprawy. Radipak to pakiet, który z powodzeniem sprawdza się w produkcji wszystkich warzyw uprawianych z rozsady a także z siewu.Miejsce stałej uprawy – nawożenie „uszyte na miarę”
Właściwe przygotowanie stanowiska w tym zastosowanie odpowiednio dobranego nawożenia doglebowego jest sprawą oczywistą, bowiem bez dostarczenia składników pokarmowych uprawa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W ustalaniu planu żywienia należy także wziąć pod uwagę specyficzne wymagania tej grupy warzyw. Uprawiając warzywa kapustne, należy pamiętać o wysokich wymaganiach względem mikroelementów, m.in. boru oraz wysokim zapotrzebowaniu na siarkę, bo to właśnie ona nadaje ostry smak i zapach. Z kolei zbyt niski poziom mikroskładników prowadzi do wystąpienia m.in. zaburzeń fizjologicznych, rośliny tracą wartość handlową, co bezpośrednio przekłada się na spadek plonu handlowego, a tym samym obniżenie opłacalności produkcji.Eksperci Elvity rekomendują zastosowanie nawozu dolistnego, dedykowanego pod uprawę wszystkich warzyw kapustnych – Elvita Kapustne oraz pakietu produktów ViBox Odżywienie, którego głównym zadaniem jest dostarczenie mikroelementów.
Elvita Kapustne to nawóz dolistny, którego skład został skomponowany pod wymagania pokarmowe tej grupy warzyw, zawiera on niezbędne makro i mikroelementy, dając pewność właściwego zaopatrzenia. Zaleca się zastosowanie go w początkowym etapie uprawy w terminie ok. 14 dni po wysadzeniu na stałym miejscu uprawy (2-3 zabiegi).
Vibox Odżywienie to produkt zalecany do stosowania m.in. w uprawie warzyw kapustnych.
To połączenie dwóch produktów: organicznego oraz wysoko skoncentrowanego nawozu mikroelementowego. Połączenie komponentów powoduje jeszcze lepsze wykorzystanie i szybsze przyswojenie składników pokarmowych przez roślinę.
Efekty naszych doświadczeń
Rozwiązania rekomendowane przez firmę Elvita są testowane na poletkach doświadczalnych. Tak też jest w przypadku pakietu Radipak. Poniżej zdjęcie zrobione w trakcie przeprowadzenia doświadczenia. polegającego na sprawdzeniu skuteczności pakietu Radipak. Doświadczenie zostało przeprowadzone na brokule wczesnym w jednym z gospodarstw położonym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.Sadzonka po lewej stronie – po zastosowaniu pakietu Radipak, sadzonka po prawej stronie – bez pakietu Radipak