www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Wapnowanie – czym najlepiej?

Wapnowanie – czym najlepiej?

Wapnowanie – czym najlepiej?

W naturalnych warunkach, na skutek aktywności mikrobiologicznej, stosowania nawozów mineralnych i oddychania korzeni, gleby na terenie Polski ulegają zakwaszeniu. Proces ten jest związany przede wszystkim z panującym u nas klimatem, w którym opady przeważają nad parowaniem, czego wynikiem jest niska efektywność nawożenia, a w konsekwencji obniżenie plonów upraw ozimych. Zakwaszenie potęguje przemieszczanie niebezpiecznych pierwiastków, przede wszystkim metali ciężkich, których zbyt duża kumulacja dyskwalifikuje plon pod względem przydatności konsumpcyjnej. W związku z tym konieczne jest stosowanie wapnowania w celu uregulowania pH.
 

Czym kierować się wybierając wapno?


Aby podane wapno uwalniało do gleby jony Ca2+, niezbędny jest proces hydrolizy, której szybkość zależy m.in. od stopnia rozdrobnienia surowca. Zatem wybierając wapno, należy się kierować nie tylko jego składem i pochodzeniem, ale też wielkością frakcji.
Nie ulega wątpliwości, że wśród nawozów wapniowych wysoką jakością charakteryzują się kredowe nawozy wapniowo-węglanowe, które cechuje duża porowatość, w związku z czym są bardziej miękkie i, co za tym idzie, lepiej reagują z glebą.
W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się wapno węglanowe granulowane, które dzięki możliwości wysiania rozsiewaczem każdego typu nie sprawia problemów podczas aplikacji. Wyróżnia je bardzo drobna frakcja (poniżej 0,5 mm), w związku z czym odznacza się znakomitą reaktywnością.

Idąc w kierunku nowych rozwiązań, eksperci firmy Elvita proponują nawóz Elplon wapno granulowane + mikro, charakteryzujący się świetną rozpuszczalnością i wybitnie wysoką zdolnością reagowania z glebą. Dużym atutem Elplonu wapna granulowanego jest zawartość mikroelementów, co zapewnia dodatkowe odżywienie roślin już na etapie wschodów oraz pozytywnie wpływa na efekt nawożenia dolistnego i posypowego.

Zastosowanie wapna, polecanego przez naszych doradców, zapewnia natychmiastowy efekt odkwaszenia i rozluźnienia gleby, której odpowiednia struktura zmniejsza zdecydowanie opór podczas zabiegów agrotechnicznych oraz poprawia stosunki wodno-powietrzne. Dzięki temu wapno zastosowane jesienią wpłynie na intensywny rozwój systemu korzeniowego, a tym samym zwiększy odporność roślin na niskie temperatury i suszę.

Wyrównana granula umożliwiająca dokładny wysiew, poprzez ograniczenie pylenia zapobiegnie przemieszczaniu się drobnych cząstek produktu na sąsiednie pola.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się