Rolnicy co roku borykają się z problemem chorób fuzaryjnych i podstawy źdźbła w zbożach. Dodatkowo, warunki pogodowe, takie jak zimna i sucha wiosna, nie wpływają korzystnie na działanie fungicydów. Środki ochrony roślin, które mogą uchronić rośliny przed porażeniem tymi chorobami, do swojego efektywnego działania potrzebują ciepła.
Skutecznym sposobem na powstrzymanie presji chorób jest stosowanie prawidłowego płodozmianu. Jednak w wielu gospodarstwach aspekty ekonomiczne skazują rolników na uprawę zbóż w monokulturze. W tym wypadku resztki pożniwne stają się siedliskiem chorób grzybowych porażających kolejne uprawy.
Moc ukryta w słomie
Należy również zauważyć, że ceny komponentów do produkcji nawozów drastycznie wpłynęły na znaczący wzrost kosztów produkcji roślinnej. Resztki pożniwne pozostawione na polu i w odpowiedni sposób zagospodarowane znacząco obniżają koszty uprawy, dzięki/za sprawą sprawnemu przywróceniu do obiegu składników pokarmowych i udostępnieniu ich roślinom następczym. Muszą one jednak przejść przez proces mineralizacji. Na efektywność mineralizacji wpływa pH gleby, rozdrobnienie słomy, a przede wszystkim – dostępność wody. Ilość i dostępność składników pokarmowych w słomach zależy od rodzaju rośliny uprawnej oraz jej wysokości. Można przyjąć, że na hektarze po zbiorze zbóż pozostaje średnio około 5 t słomy. Taka ilość resztek pożniwnych o wilgotności ok. 90% suchej masy może dostarczyć nam w przybliżeniu 30 kg azotu, 15 kg fosforu, 65 kg potasu, 7 kg magnezu 17 kg wapnia oraz szereg mikroelementów.
Elbio Terra Ivo – poprawa aktywności mikrobiologicznej
Najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych jest zastosowanie odpowiednich szczepów bakterii. Preparat Elbio Terra Ivo w swoim składzie zawiera bakterie, które wpływają na poprawę aktywności mikrobiologicznej w ziemi. Dzięki temu, nawet w okresach niedoboru wody, rozkład słomy jest efektywny. Powoduje to również zmniejszenie presji patogenów. Dodatkowo, dobrze rozłożona słoma po zbiorze rośliny uprawnej znacząco oddziałuje na gospodarkę wodną w glebie, ponieważ zwiększa zawartość próchnicy, która jest magazynem wody dla roślin.
Kolejną zaletą stosowania produktu Elbio Terra Ivo jest rozkład pozostałości po pestycydach. Często rośliny następcze mogą wykazywać fitotoksyczności po poprzednich uprawach, gdyż herbicydy mogą zalegać w pozostawionej słomie.
Elbio Terra Ivo – biologiczny filtr
Unikatowy skład skład Elbio Terry Ivo daje nam na szeroki wachlarz zastosowań. Zabieg wykonany na resztki pożniwne pozwoli nam na szybki rozkład i efektywne uwolnienie składników pokarmowych. Jeżeli zastosujemy Elbio Terrę Ivo nalistnie, otrzymamy na roślinie biologiczny filtr, który zabezpieczy uprawy przed infekcją patogenów. Dodatkowo, dzięki metabolitom bakterii fotosyntezujących, odżywiamy roślinę uprawną.
Zestaw Elbio Terra Ivo jest wyjątkową odpowiedzią na ekologiczne trendy ochrony roślin. Dzięki bakteriom zawartym w tym nowoczesnym produkcie nie tylko zapewniamy roślinie uprawnej składniki pokarmowe i ochronę przed patogenami, ale również dodatnie wpływamy na poprawę właściwości glebowych dla przyszłych upraw.