www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. owoce
  6. /
  7. ziarnkowe
  8. /
  9. Technologia SadBox KROK 4. SadBox Owoc

Technologia SadBox KROK 4. SadBox Owoc

Technologia SadBox KROK 4. SadBox Owoc

Zapotrzebowanie roślin sadowniczych na poszczególne składniki pokarmowe zmienia się wraz z następującymi po sobie fazami rozwojowymi. W okresie po kwitnieniu, kiedy następuje wzrost zawiązków owocowych, następuje wzmożone zapotrzebowanie na pierwiastki bezpośrednio wpływające na jakość owoców. W tym czasie, kluczowym staje się dobór odpowiednich produktów, zapewniających poprawę walorów jakościowych oraz zwiększenie trwałości w obrocie towarowym – co w konsekwencji prowadzi do wzrostu opłacalności produkcji. Takim rozwiązaniem jest SadBox Owoc.


W czasie wzrostu owoców istotnego znaczenia nabiera prawidłowe odżywienie w wapń i potas. To właśnie dzięki odpowiedniemu poziomowi wapnia, owoce charakteryzują się prawidłową miąższością i jędrnością, wykazują wyższa przydatność do transportu, przetwórstwa i przechowywania. Ponadto prawidłowe odżywienie w wapń ogranicza występowanie zaburzeń fizjologicznych, tj. gorzka plamistość podskórna, brązowienie przygniezdne, rozpad chłodniczy, szklistość miąższu w jabłkach, skorkowacenie miąższu i lucernowatość owoców gruszy, pękanie owoców wiśni i czereśni. Z kolei potas korzystnie wpływa na cechy jakościowe plonu: zwiększa zawartość kwasów organicznych, białek, węglowodanów, karotenu, witamin. Dobre odżywienie w potas wpływa na cechy organoleptyczne tj. smak, zapach, wielkość, wybarwienie.


Efektywne źródło wapnia

Niedobór wapnia w owocach powiązany jest z wpływem czynników ograniczających jego pobranie i transport w roślinie, niż z jego deficytem w glebie. Przyczyn tej sytuacji może być wiele – antagonizm pierwiastków, zmniejszona transpiracja, warunki stresowe. Dodatkowo wapń należy do pierwiastków trudno przemieszczających się w roślinie. Należy również pamiętać o bardzo ważnej zależności, mianowicie o współzawodnictwie pędów, liści i zawiązków owocowych w pobieraniu wapnia. Co prawda młode zawiązki mają zdolność „przyciągania” wapnia, ale w konkurencji z intensywnie rosnącymi pędami oraz liśćmi – przegrywają. W związku z tym, szczególnego znaczenia nabiera dokarmianie wapniem dolistnie. Skuteczność zabiegu zależy nie tylko od terminu ale również od techniki jego wykonania. Przy zabiegu należy zwrócić uwagę na dokładność pokrycia owoców oraz temperaturę powietrza, w której aplikacja będzie wykonana.
 

SadBox Owoc - Owocowe SPA

W trosce o uzyskanie najwyższej jakości owoców Eksperci firmy Elvita we współpracy z Ekspertami z firmy Frusto skomponowali zestaw produktów – SadBox Owoc. To kompozycja starannie dobranych preparatów, których skład wpływa na uzyskanie owoców o najwyższych parametrach jakościowych. Aplikacja produktu ogranicza ryzyko wystąpienia chorób fizjologicznych oraz poprawia wartość konsumpcyjną owoców, są one smaczniejsze i bardziej soczyste. Ponadto charakteryzują się wyższą przydatnością do transportu, przetwórstwa i przechowywania.

Pakiet SadBox Owoc polecany jest w uprawie roślin jagodowych oraz sadowniczych.
 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się