www.elvita.com.pl

Multisa - część 2

Multisa - część 2

W poprzednim artykule pisaliśmy o pierwszym filarze technologii MULTISA, czyli o poprawie żyzności i sprawności stanowiska, która wpływa na produkcyjność w pierwszym roku zasiewu. W kolejnych latach uprawy natomiast ważne jest odpowiednie nawożenie. Ważne jest nie tylko dobranie adekwatnych dawek azotu, fosforu i potasu, ale i wybór odpowiedniego typu nawozu.

Filar 2 – efektywne nawożenie NPK
Drugim filarem technologii MULTISA jest efektywne nawożenie NPK. Polega to na zastosowaniu po każdym pokosie lub wypasie nawozu typu nitrofoska, jakim jest Yara Mila NPK 21 – 6 – 12 + 4S + B.

Dotychczasowe zalecenia nawozowe na trawiastych użytkach zielonych ograniczały się zazwyczaj do stosowania nawozów azotowych łącznie z nawozami pojedynczymi, takimi jak sól potasowa, superfosfat albo nawozami wieloskładnikowymi. Nawozy wieloskładnikowe, sól potasowa czy superfosfat są dobrymi nawozami, ale jak podkreślają ich producenci, najskuteczniej działają jeśli są wymieszane z glebą. W nawożeniu trwałych użytków zielonych jest to praktycznie niemożliwe.

W związku z tym Elvita postanowiła poszukać nawozu, który będzie efektywnie działał w stosowaniu pogłównym, zawierając fosfor i potas, ale również azot. Wszystko po to, aby uprościć i zapewnić wygodę stosowania w porównaniu z do tej pory stosowanymi rozwiązaniami, które opierały się na konieczności mieszania kilku nawozów.

Najlepszym rozwiązaniem okazał się nawóz Yara Mila NPK 21 – 6 – 12 + 4S + B. Jest to nawóz typu nitrofoska, czyli wysokoazotowy, ale z dodatkiem fosforu i potasu. W stosowaniu pogłównym wyróżnia się zdecydowanie bardziej dostępną formą składników w porównaniu do nawozów stosowanych standardowo na użytkach zielonych. Cechuje go granulacja i rozpuszczalność niespotykana w innych nawozach. Poza tym jest kompleksowy i nie wymaga stosowania innych nawozów, co zdecydowanie przekłada się na wygodę stosowania.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się