www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. warzywa
  6. /
  7. pozostałe
  8. /
  9. Skuteczne zwalczanie przędziorka chmielowca

Skuteczne zwalczanie przędziorka chmielowca

Skuteczne zwalczanie przędziorka chmielowca

Przędziorki to jedne z najgroźniejszych szkodników, wyrządzających ogromne szkody w uprawie roślin. Wśród rodziny przędziorkowatych wyróżnić można: przędziorka chmielowca, owocowca i szklarniowca. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym i uciążliwym gatunkiem. Pomimo niewielkich rozmiarów jest w stanie wyrządzić bardzo duże szkody. Wynika to przede wszystkich z jego dużej zdolności reprodukcyjnej. Choć jego nazwa wskazuje na bliski związek z chmielem, to nic bardziej mylnego! Przędziorek chmielowiec jest mało wybrednym szkodnikiem i atakuje wiele roślin, np. ogórki, maliny, truskawki, papryka, rośliny ozdobne itp.

Jak więc skutecznie zwalczyć tego szkodnika? Odpowiedzią jest Pestar 018 EC – środek ochrony roślin wykazujący wysoką skuteczność w zwalczaniu szkodnika.

Wygląd i rozwój Tetranychus urticae

Kształt ciała samicy jest owalny, osiągający niewielkie rozmiary (0,4-0,6 mm)/ Barwa ciała różnorodna: od żółtozielonej po karminowoczerwoną w zależności od wieku, pory roku i rośliny żywicielskiej. Po bokach ciała mają dwie charakterystyczne ciemne plamy. Samiec różni się od samicy - jest mniejszy, a jego ciało ma kształt rombu. Jaja są kuliste i początkowo bezbarwne, później ich barwa zmienia się na kremową. Larwa i stadia są nimfalne podobne do osobników dorosłych, ale jednak mniejsze.

Szkodliwość przędziorka

Przędziorek chmielowiec żeruje na spodniej stronie liście (tam też składa jaja), nakłuwa, a następnie wysysa sok komórkowy. Początkowo objawy uszkodzeń widoczne są w postaci jasnych plam, wraz z powiększaniem się skali uszkodzeń liście zmieniają barwę na żółto-brązowe, zasychają a następnie opadają. W skutek żerowania następuje zwiększenie transpiracji i zahamowanie fotosyntezy prowadzące do spowolnienia wzrostu i rozwoju. Przy silnym zasiedleniu, może dochodzić do zamierania roślin. Na drzewach zaatakowanych przez przędziorki pąki kwiatowe słabo się wykształcają, a drzewa wykazują większą podatność na przemarzanie. Przy licznej populacji szkodnika widać na liściach oprzędy w postaci delikatnej pajęczynki.

Samice zimujące pojawiają się pod koniec sierpnia a ich liczebność wzrasta we wrześniu i październiku. Zimują pod korą drzew, opadłych liści, w resztkach roślinnych itp. Wiosną kiedy temperatura sięga ok 10-11oC samice rozpoczynają składanie jaj na roślinach żywicielskich. Szkodnik w sprzyjających warunkach szybko się namnaża i w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego może wydać kilka pokoleń. Warunkami sprzyjającymi rozwojowi szkodnika jest ciepła i sucha pogoda.

Zwalczanie

Zwalczanie przędziorków jest dużym wyzwaniem dla producentów owoców i warzyw. To

szkodniki, które w dosyć szybkim czasie tworzą rasy odporne na stosowane środki, a także bardzo szybko się namnażają. Dodatkowo zmniejszająca się liczba dostępnych akarycydów powoduje, że walka z tym roztoczem jest uciążliwa. Zwalczanie tego szkodnika wymaga zdecydowanych rozwiązań popartych systematyczną lustracją oraz progami zagrożenia. Środkiem ochrony roślin wykazującym bardzo wysoką skuteczność jest wspomniany wyżej Pestar 018 EC. Zaklasyfikowany jako środek przędziorkobójczy o działaniu kontaktowym i żołądkowym, a na roślinie wykazujący działanie wgłębne. Zgodnie z etykietą, Pestar 018 EC przeznaczony jest do zwalczania przędziorka chmielowca w takich uprawach jak: truskawki (w polu i pod osłonami), maliny, jeżyny; warzyw uprawianych pod osłonami, tj. pomidor, papryka, oberżyna, ogórek a także roślin ozdobnych. Ponadto Pestar 018 EC można stosować w zwalczaniu miodówki gruszowej. Mechanizm działania preparatu Pestar 018 EC polega na zaburzeniu funkcjonowania układu nerwowego szkodnika, co w konsekwencji prowadzi to do paraliżu szkodnika. Po zastosowaniu preparatu, przędziorek chmielowiec przestaje żerować w ciągu kilku godzin po zastosowaniu. Efekt działania preparatu widoczny jest po kilku godzinach od zastosowania. Najwyższą śmiertelność obserwuje się po kilku dniach. Co ważne, preparat wnika do rośliny w ciągu kilku godzin po jego zastosowaniu, dzięki temu nie pozostaje na zewnątrz i nie zagraża faunie pożytecznej.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się