www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Skuteczne odchwaszczanie rzepaku jesienią

Skuteczne odchwaszczanie rzepaku jesienią

Skuteczne odchwaszczanie rzepaku jesienią

Jesień to kluczowy etap w prowadzeniu plantacji rzepaku, który będzie warunkował kondycję roślin w momencie wejścia w stan spoczynku zimowego oraz wiosennego startu. Podstawowym elementem w początkowej fazie jest zapewnienie młodym roślinom pełnej przestrzeni życiowej, ponieważ tylko w takich warunkach rzepak może osiągnąć optymalny pokrój, zapewniający dobre zimowanie. W tym celu konieczne jest wyłączenie konkurencji ze strony niepożądanej roślinności.

 

Rzepak ozimy w naszym kraju jest postrzegany jako jedna z najbardziej dochodowych i jednocześnie wymagających upraw. Błędy popełnione w trakcie jej prowadzenia mogą okazać się nie do nadrobienia. Na plonowanie rzepaku wpływa wiele czynników, a ich składowa będzie warunkowała jakość i ilość zbieranych nasion. Odpowiednio przygotowane stanowisko, dobór odmiany i terminu siewu, zbilansowane nawożenie, zabezpieczenie przed chorobami oraz regulacja zachwaszczenia – to podstawowe elementy jesiennej agrotechniki w uprawie tego gatunku.

 

Wczesne odchwaszczanie – dlaczego jest tak ważne?

Na prawidłowo prowadzonej plantacji rzepaku regulacja zachwaszczenia powinna zakładać jak najszybsze usunięcie niepożądanych gatunków z pola. Pozostawienie ich będzie wpływać na niekorzystne zmiany w pokroju rośliny uprawnej. W konsekwencji doprowadzi to do pogorszenia zimowania. Straty w plonie głównym wynikające z tego powodu mogą sięgać od 20 do 50%. Ponadto obecność zanieczyszczeń w formie innych gatunków nasion (m.in. przytuli czepnej) w rzepaku może być powodem dyskwalifikacji całej partii w skupach płodów rolnych.

Wzrost rzepaku w towarzystwie chwastów w okresie jesiennym może powodować niekorzystne zmiany w pokroju, w postaci nadmiernego wyciągnięcia szyjki korzeniowej

 

 

Obecnie do najpospolitszych gatunków chwastów występujących w rzepaku ozimym zalicza się: gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, mak polny, przetaczniki, przytulię czepną czy fiołka. Jesienią są one bardzo szkodliwe, szczególnie przy masowym występowaniu chwastów piętra niskiego. Ich obecność często jest klasyfikowana jako „zachwaszczenie dywanowe”. Jesienią, gdy rzepak buduje rozetę i rośnie stosunkowo wolno, rozwój wskazanych gatunków bywa bardzo szybki i intensywny, dlatego stanowią one olbrzymią konkurencję dla rośliny uprawnej. Prowadzi to do niekorzystnych zmian w pokroju roślin w wyniku nadmiernego wyciągnięcia szyjki korzeniowej. Ponadto omawiane chwasty dobrze zimują i stanowią realne zagrożenie dla roślin uprawnych nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również wiosennym – czyli w trakcie dużego zapotrzebowania rzepaku na wodę czy też plonotwórczy azot. Dodatkowo niektóre gatunki w okresie wiosennym są trudne do zwalczenia. Skuteczna ochrona herbicydowa będzie gwarantowała wytworzenie przez rośliny silnego systemu korzeniowego oraz odpowiednio rozbudowanej rozety liściowej, szyjki korzeniowej, a także dobrze osadzonego stożka wzrostu, co pozwala uniknąć nadmiernego „wybiegnięcia” roślin.

 

Zastosowanie zestawu RePax Kontra umożliwia wzrost rzepaku na wolnym od chwastów polu, od samego początku wegetacji, gwarantując prawidłowy rozwój plantacji
 

Izolacja chwastów od startu wegetacji

W związku z tym warto stawiać na szybkie odchwaszczanie. Tym bardziej, że wrażliwość niepożądanej roślinności na działanie preparatów chwastobójczych jest najwyższa w początkowym okresie ich wzrostu i maleje w kolejnych stadiach rozwoju. Skuteczne oraz sprawdzone rozwiązanie herbicydowe stanowi zestaw RePax Kontra, który zwalcza najbardziej uporczywe chwasty obecne na polach uprawnych. Jego efektywność jest bardzo wysoka, ponieważ chroni plantację przed chwastami od samego początku wegetacji rzepaku. RePax Kontra jest pobierany głównie przez korzeń i hipokotyl, dzięki temu działa na niepożądane rośliny w czasie ich kiełkowania, co sprawia, że nie wschodzą lub zamierają zaraz po wschodach. Stosowanie pakietu nawet w mniej korzystnych warunkach pogodowych (niedobór lub nadmiar wody) jest zasadne ze względu na obecność adiuwanta w zestawie. Zwiększa on skuteczność zabiegu (dociąża krople cieczy roboczej) oraz zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu się substancji czynnej w głąb profilu glebowego. Tym samym dodatek adiuwanta zwiększa bezpieczeństwo dla uprawianych roślin oraz przedłuża działanie chwastobójcze pakietu. Zastosowanie kompleksowej ochrony herbicydowej umożliwia wzrost rzepaku na polu wolnym od chwastów już od wschodów, gwarantując prawidłowy rozwój plantacji.

 

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się