www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. zboża
 8. /
 9. Skuteczna ochrona zbóż przed chorobami

Skuteczna ochrona zbóż przed chorobami

Skuteczna ochrona zbóż przed chorobami

Wycofanie substancji aktywnych, które dotychczas odgrywały istotną rolę w strategii ochrony zbóż sprawia, że plantatorzy zmuszeni są do zmodyfikowania programów ochronnych. Jakie rozwiązanie w tej sytuacji kompleksowo zabezpieczy uprawę i zapewni wyższe plonowanie?

Podczas tegorocznej zimy praktycznie cały czas mogliśmy obserwować powolny wzrost roślin. Średnie temperatury miesięczne były wyższe niż te sprzed lat, np. średnia temperatura lutego w Golubiu-Dobrzyniu (woj. kujawsko-pomorskie) w 2014 roku wyniosła -3,7°C, a w bieżącym +2°C. Ciepła, długa jesień i powolna wegetacja w trakcie zimy umożliwiły intensywny wzrost zbóż ozimych. Taki stan spowodował również silne porażenie chorobami grzybowymi. Obecnie możemy obserwować szczególnie wysoką presję ze strony:

 • mączniaka prawdziwego,
 • chorób podstawy źdźbła,
 • rdzy brunatnej,
 • plamistości siatkowej jęczmienia.


Pogoda oraz gęsty łan na wielu plantacjach sprzyjały infekcji chorób. Wybór strategii ochrony fungicydowej powinien być przemyślany i uwzględniać wiele czynników m.in. zwalczanie pełnego spektrum chorób, jak również możliwość działania we względnie niskich temperaturach oraz wczesnego stosowania. Na niektórych plantacjach można zaobserwować już początek fazy strzelania w źdźbło.

Dłuższa żywotność liści i wyższe plonowanie

W obecnym sezonie firma Elvita przygotowała nowy, dwuzabiegowy (T1 i T2) program ochrony zbóż przed chorobami – Areapak Netan, który kompleksowo zabezpiecza plantację w okresie wiosennym do samego zbioru. Pierwszy zabieg należy wykonać w fazie końca krzewienia lub na początku strzelania w źdźbło, natomiast drugi w fazie liścia flagowego. Areapak Netan T1 zwalcza pełen zakres chorób zbóż, które występują wczesną wiosną m.in.:

a) choroby podstawy źdźbła:

 • łamliwość podstawy źdźbła,
 • fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła.

b) choroby liści:

 • mączniaka prawdziwego,
 • rdzę brunatną i żółtą.

 

Na efektywność tego rozwiązania wpływają 3 substancje aktywne o odmiennych mechanizmach działania, umożliwiające działanie interwencyjne oraz zapobiegawcze. Areapak Netan wykazuje dobre działanie już w temperaturze 10°C, co pozwala na wykonanie wczesnego zabiegu przy silnym porażeniu roślin. Doskonale radzi sobie zwłaszcza z silną presją mączniaka prawdziwego. Areapak Netan T2 zwalcza pełen zakres chorób liści, takich jak:

 • rdza brunatna,
 • rdza żółta,
 • brunatna plamistość liści,
 • septorioza liści,
 • choroby jęczmienia – plamistość siatkowa.

 

Rozwiązanie to wykazuje działanie interwencyjne, wyniszczające i zapobiegawcze, a jego największą zaletą jest wiązanie preparatu ze wszystkimi strukturami liścia zarówno na jego powierzchni z woskiem, jak i w głębszych strukturach. Dzięki temu trafia do każdego patogena, który atakuje roślinę, czyli tego, którego zarodniki osiadają na liściu, jak również tych, które wniknęły do tkanek liścia. Areapak Netan zapewnia ochronę przed chorobami przez kilka tygodni od wykonania zabiegu. Jego kolejną zaletą jest przedłużenie efektu zielonego liścia, który przekłada się dłuższy i bardziej efektywny proces fotosyntezy. To z kolei bezpośrednio wpływa na plon roślin. Dodatkowym efektem jego działania jest częściowe hamowanie syntezy ACC. W ten sposób wytwarza się mniej etylenu – związku chemicznego przyśpieszającego procesy starzenia, co w konsekwencji umożliwia łagodzenie efektu stresu wodnego. Cecha ta jest szczególnie przydatna podczas lat z wysokimi temperaturami oraz niedostateczną ilością opadów. Areapak Netan T2, wykazuje działanie plonochronne (zabezpieczając plantację przed chorobami) oraz plonotwórcze. Jak wykazały badania, każdy dzień utrzymania zielonej powierzchni liścia, może powodować wzrost plonu o dodatkowe 150 kg ziarna z 1 ha! Krótko mówiąc, dlaczego warto postawić na Areapak Netan? Ponieważ wykazuje rozległe działanie grzybobójcze, przedłuża żywotność liści oraz zabezpiecza efektami stresu związanego z niedoborem wody.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się