www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. warzywa
 6. /
 7. pozostałe
 8. /
 9. Silna rozsada wpływa na uzyskanie wyższego plonu

Silna rozsada wpływa na uzyskanie wyższego plonu

Silna rozsada wpływa na uzyskanie wyższego plonu

Sukces każdej uprawy z rozsady w znacznej mierze zależy od technologii prowadzenia roślin. Tylko zdrowe i silne rośliny z odpowiednio rozwiniętym systemem korzeniowym będą się prawidłowo ukorzeniać i rozwijać, mimo zmiennych warunków pogodowych oraz siedliskowych. Wsparciem w produkcji rozsady jest pakiet Radipak, który reprezentuje kompleksową technologię  wpierającą uprawę warzyw uprawianych z siewu i rozsady oraz roślin jagodowych przez cały okres wegetacji.
 

Jak wygląda dobra rozsada?

Przede wszystkim jest silna i zdrowa. Rośliny ponadto powinny być krępe, dobrze ukorzenione, wyrównane oraz „niewybiegnięte’’. Od tego, czy korzeń zostanie prawidłowo ukształtowany zależeć będzie, ile roślina pobierze z podłoża wody i niezbędnych do wzrostu oraz rozwoju makro- i mikroelementów. Po wsadzeniu na miejsce stałe dobrze ukorzenionych roślin uzyskujemy szybsze przyjęcie rozsady, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wypadnięcia młodych roślin. Ważnym elementem prawidłowo ukształtowanej rozsady jest również kondycja części nadziemnej – tylko przy dobrze rozwiniętej powierzchni asymilacyjnej będzie efektywnie zachodziła fotosynteza.
 

Czynniki wpływające na jakość rozsady

To, jak rozsada będzie się rozwijała jest uzależnione od wielu czynników:
 • doboru materiału siewnego,
 • terminu siewu,
 • podłoża,
 • warunków glebowych, klimatycznych i siedliskowych,
 • zabiegów agrotechnicznych.
Rozsada rośnie w warunkach kontrolowanych o specyficznym mikroklimacie. Na etapie produkcji rozsady należy więc zadbać o jej kondycję i rozwój, tak aby po wysadzeniu, gdzie warunki wzrostu ulegną zmianie, mogła dalej stabilnie się rozwijać. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy i silny system korzeniowy, ponieważ warunkuje to dobre pobranie wody i składników pokarmowych.
 

Wsparcie na starcie - jak przygotować rozsadę?

Jak zadbać o rozwój rozsady na etapie jej produkcji i wspierać młode rośliny w początkowym okresie wzrostu? Eksperci marki Elvita polecają pakiet produktów biostymulujących - Radipak. Jego aplikacja na wczesnym etapie rozwoju rośliny przede wszystkim stymuluje system korzeniowy do intensywnego rozwoju, dzięki zwiększeniu tempa podziałów komórkowych, zwłaszcza w podziemnej części rośliny. Zwiększa to nie tylko możliwość harmonijnego wzrostu i rozwoju, ale także podnosi odporność roślin nie tylko na patogeny, ale i niekorzystne czynniki, jak okresowe niedobory wody w ciągu całego okresu wegetacji. Pakiet Radipak to niezawodna technologia, łącząca w sobie preparaty o różnym mechanizmie działania dla jak najlepszych wyników uprawy roślin zarówno z rozsady, jak i z siewu.
 
 
 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się