www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. owoce
  6. /
  7. ziarnkowe
  8. /
  9. Sady – jesienne wapnowanie gleby

Sady – jesienne wapnowanie gleby

Sady – jesienne wapnowanie glebyOd właściwego odczynu gleby zależy wydajność oraz opłacalność upraw – pH ma wpływ na kondycję, wigor, wzrost i rozwój roślin.

Rośliny sadownicze z reguły wymagają odczynu od lekko kwaśnego do obojętnego, z wyjątkiem upraw kwasolubnych, do których należą borówka i żurawina. Jak wynika z badań ekspertów, większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzo kwaśny, a wykorzystanie nawozów wapniowych wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wapno nawozowe stosowane jest często bez badania stopnia zakwaszenia gleby, co oczywiście jest praktyka błędną. Określenie zasobności poszczególnych składników i ustalenie dawek nawozowych na podstawie uzyskanych wyników jest jednym z czynników wpływających na powodzenie uprawy.

Należy pamiętać, że wapnowanie gleby to bardzo ważny zabieg agrotechniczny – poprawia strukturę gleby, jej pojemność sorpcyjną, ale przede wszystkim wpływa na dostępność składników pokarmowych. Przy kwaśnym odczynie dochodzi do zablokowania dostępności składników pokarmowych dla roślin, ponadto utrudniona jest aktywność mikroorganizmów glebowych.

W celu regulacji oraz utrzymania odpowiedniego pH gleby Elvita poleca Elplon wapno granulowane + mikro. To nawóz granulowany do wszystkich rodzajów upraw, który może być stosowany i przedsiewnie, i pogłównie. Dzięki wysokiej reaktywności szybko reguluje odczyn gleby. Dodatkową zaletą jest zawartość mikroelementów, dzięki którym rośliny są dobrze odżywione w początkowym okresie wzrostu. Elplon wapno granulowane + mikro wpływa też pozytywnie na aktywność mikroorganizmów glebowych. 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się