www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. warzywa
 6. /
 7. psiankowate
 8. /
 9. Rola wapnia w żywieniu roślin

Rola wapnia w żywieniu roślin

Rola wapnia w żywieniu roślin

Wapń w żywieniu roślin stanowi bardzo ważny element, bez którego uzyskanie satysfakcjonującego plonu nie jest możliwe. To pierwiastek uczestniczący w wielu procesach fizjologicznych i metabolicznych roślin.

Bardzo często w praktyce ogrodniczej wapń jest utożsamiany z ograniczeniem ryzyka wystąpienia zaburzeń fizjologicznych, takich jak np. sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora i papryki czy gorzka plamistość podskórna w przypadku jabłek. Oczywiście, powyższy pogląd jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ to właśnie za sprawą wapnia owoce są jędrne, o odpowiedniej miąższości, twardości, są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wykazują wyższą przydatność do przechowywania itp. 

Za co jeszcze odpowiada wapń


Przede wszystkim wapń jest pierwiastkiem budulcowym – ponieważ wchodzi w skład ścian komórkowych i blaszki środkowej, odpowiadając za ich prawidłową budowę i wytrzymałość. Jest to bardzo ważna funkcja, gdyż stopień wysycenia wapniem warunkuje stabilność tkanek i organów roślinnych, stanowiąc swego rodzaju szkielet rośliny.

Wapń wpływa również na:
 
 • prawidłowy rozwój systemu korzeniowego,
 • prawidłowy transport innych składników pokarmowych w roślinie,
 • podział i wzrost stożków wzrostu,
 • zamykanie aparatów szparkowych (rośliny racjonalniej gospodarują woda)
 • rozwój liści,
 • wzrost odporności na porażenie patogenami chorobotwórczymi,
 • kiełkowanie pyłku, wzrost łagiewki pyłkowej,
 • opóźnia starzenie organów wegetatywnych.

Przy nawożeniu wapniem warto pamiętać, że jest to pierwiastek, który posiada zdolność do akumulacji w starszych częściach rośliny bez możliwości przemieszczania się do organów młodych. Dlatego też aby uzyskać efekty w nawożeniu wapniem należy uzupełniać jego zawartość w trakcie trwania wegetacji.
 

Elplon Grand – panuje nad plonem


W celu dostarczenia wapnia eksperci Frusto i Elvity polecają Elplon Grand, nawóz do stosowania pogłównego, przeznaczony do stosowania zarówno w uprawach sadowniczych, jak i warzywniczych. Elplon Grand to granulowany nawóz azotowo-wapniowy, zawierający łatwo i szybko przyswajalne formy azotu i wapnia. Nawóz Elplon Grand rekomendowany jest do stosowania w pierwszej części sezonu wegetacyjnego, w 2–3 dawkach, powtarzanych co 2–3 tygodnie.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się