Każdego roku rolnicy, którzy nie utrzymują własnych stad, stają przed wyzwaniem efektywnego zagospodarowania ogromnych ilości słomy pozostałej po zbiorach zbóż czy rzepaku. Wielu gospodarzy sprzedaje ją lub po prostu zostawia na polu, do samoistnego rozłożenia się. Warto jednak wspomóc rozkład słomy, co przyspieszy powrót pierwiastków do obiegu oraz ułatwi uprawę gleby. W tej roli doskonale sprawdzają się preparaty mikrobiologiczne. Czy ich zastosowanie może rzeczywiście przyspieszyć proces rozkładu słomy i wpłynąć pozytywnie na jakość gleby?
Czy warto przyspieszyć rozkład słomy po żniwach?
Słoma to nie tylko wartościowy nawóz organiczny. Dzięki naturalnemu procesowi rozkładu w glebie przekształca się w niezwykle cenną próchnicę glebową. Dodatkowo chroni glebę przed erozją i wspomaga zatrzymywanie w niej wody. Samo przyoranie słomy nie pozwala na pełne wykorzystanie jej ukrytych zasobów. Aby z nich skorzystać, niezbędne jest prawidłowe rozłożenie słomy w glebie, przez odpowiednie szczepy bakterii.
Połączenie idealne
Odpowiednie połączenie mikroorganizmów znacząco przyspiesza rozkład i mineralizację resztek pożniwnych oraz aktywuje przemiany azotu (N), fosforu (P), potasu (K) i mikroelementów w materii organicznej pozostającej w glebie. Produkty z kwasami humusowymi i węglem brunatnym poprawiają strukturę gleby i zwiększają jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych, co poprawia odporność roślin na suszę. Połączenie produktów Elbio Terra Ivo i Elvita Humus Plus tworzy idealne warunki dla mikroorganizmów. Elvita Humus Plus wspiera namnażanie mikroorganizmów z Elbio Terra Ivo, co przyspiesza rozkład resztek organicznych. Dzięki temu proces ten jest bardziej efektywny, a rośliny następcze otrzymują więcej składników odżywczych i lepiej korzystają z dostępnej wody, co korzystnie wpływa na ich rozwój i ostateczny plon.
„Parasol” ochronny dla bakterii
W celu zwiększenia żywotności i aktywności mikroorganizmów w glebie, konieczne jest ich wsparcie. Zawarte w Elbio Terra Ivo kwasy PGA zapewniają taką pomoc, tworząc warstwę, która chroni mikroorganizmy przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV, ekstremalne temperatury oraz zmiany pH. Dzięki temu mikroorganizmy mogą dłużej przetrwać w glebie i zachować swoją efektywność.
Linia produktów Elbio z dodatkiem kwasów PGA, obejmująca Elbio BakFos, Elbio Fungibactis i Elbio Terra Ivo, charakteryzuje się wysoką skutecznością i wydłużonym działaniem. Kwasy PGA redukują czynniki stresowe, na które bakterie narażone są po aplikacji do gleby, co zapewnia im dłuższą i bardziej efektywną aktywność.
Podsumowując, stosowanie preparatów mikrobiologicznych, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie resztek pożniwnych, pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na nawozy mineralne, co działa korzystnie zarówno na finanse gospodarstwa, jak i środowisko naturalne.