www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. kukurydza
  8. /
  9. Rola boru i cynku w uprawie kukurydzy

Rola boru i cynku w uprawie kukurydzy

Rola boru i cynku w uprawie kukurydzy

Kukurydza, dzięki zdolności do prowadzenia bardziej wydajnego typu fotosyntezy C4, charakteryzuje się szybkim wzrostem, ale jednocześnie wymaga łatwego dostępu do dużej ilości składników pokarmowych.  Aby uzyskać wysokiej jakości plony, niezbędne jest odpowiednie nawożenie, w tym dolistne, które skutecznie uzupełnia niedobory mikroelementów, takich jak cynk i bor, kluczowych dla prawidłowego rozwoju rośliny. 
 
 
Z punktu widzenia fizjologii, kukurydza jest wyjątkową rośliną uprawną. Przeprowadza cykl fotosyntezy C4 – charakterystyczny dla roślin strefy tropikalnej. Proces ten umożliwia wyjątkowo wydajny i szybki przyrost biomasy. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem energii, a to z kolei skutkuje bardzo wysokimi wymaganiami pokarmowymi kukurydzy – szczególnie w kluczowych fazach wzrostu. 
 

Znaczenie nawożenia dla wysokich plonów

Aby osiągnąć wysokie plony dobrej jakości, niezbędne jest dostarczenie odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych. Oprócz oczywistego nawożenia doglebowego, coraz większą rolę odgrywa dokarmianie dolistne kukurydzy. Układając plan nawożenia, warto z góry założyć stosowanie efektywnych odżywek, gdyż jest to jedyna metoda umożliwiająca szybkie i skuteczne uzupełnienie niedoborów – zwłaszcza mikroelementów
 

Korzyści płynące z nawożenia dolistnego 

Do niewątpliwych zalet nawożenia dolistnego należą: szybkość działania (szczególnie w przypadku zastosowania dobrze przyswajalnych form), wsparcie w warunkach stresu oraz elastyczność pod kątem dostosowania do bieżących potrzeb pokarmowych rośliny. Warunki klimatyczne w naszym kraju nie zawsze sprzyjają rozwojowi tej tropikalnej rośliny, dodatkowo ograniczając pobranie składników z gleby, co stanowi dodatkowy argument za stosowaniem nawożenia dolistnego.
 

Mikroelementy niezbędne dla kukurydzy – cynk i bor

Wśród mikroelementów, które mają kluczowe znaczenie w uprawie kukurydzy, znajdują się cynk i bor. Pierwszy z nich uczestniczy w kluczowych procesach metabolicznych, odpowiada też za gospodarkę azotową w roślinie. Cynk w przypadku kukurydzy jest niezbędny dla prawidłowego kształtowania systemu korzeniowego. Najlepiej aplikować go we wczesnych fazach rozwojowych – w fazie 4-6 liści. 
 
Bor, oprócz wpływu na prawidłowy wzrost i rozwój kukurydzy, jest szczególnie istotny w fazie generatywnej – wpływa bardzo korzystnie na kiełkowanie pyłku i wzrost łagiewki pyłkowej. Ma to ogromne znaczenie w procesie zaziarniania kolby. Aplikacja boru jest szczególnie zalecana w fazie 5-6 liścia właściwego.
 

Innowacyjne nawozy dolistne Elvita 

W strategię nawożenia kukurydzy doskonale wpisują się nawozy dolistne linii Elvita: Elvita Cynk i Elvita Bor. Elvita Cynk to nawóz zawierający aż 13% (m/v) cynku, z czego większość w jednej z najlepiej przyswajalnych form – lignosulfonianu. Jest to pochodna ligniny –  organicznego związków budującego ściany komórkowe roślin. To czynnik skutkujący tak doskonałą przyswajalnością cynku w nawozie. 
 
Druga ze wspomnianych odżywek – Elvita Bor, to nawóz zawierający aż 11% boru w doskonale dostępnej formie boroetanoloaminy. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie w biodostępności tkwi tajemnica skutecznego odżywiania, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. 
 
Wspomniane nawozy dolistne marki Elvita są doskonałym rozwiązaniem dla świadomych rolników, którzy pragną zapewnić kukurydzy możliwie najlepszy rozwój, skutkujący wysokim i jakościowym plonem. Dzięki innowacyjnym formom najistotniejszych mikroelementów, nawozy te  oferują skuteczność na najwyższym poziomie.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się