www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. RePax – jednostki specjalne w uprawie rzepaku

RePax – jednostki specjalne w uprawie rzepaku

RePax – jednostki specjalne w uprawie rzepaku

Zrównoważone podejście do ochrony rzepaku – to idea przyświecająca powstaniu nowoczesnej technologii RePax, która zastąpiła linię pakietów ŻePak. Jej skuteczność opiera się na wielokierunkowym podejściu przygotowującym rośliny do wysokiego plonowania, poprzez wykorzystanie chemicznych, jak i biologicznych sposobów oddziaływania na wzrost oraz rozwój plantacji. W skład jesiennej linii RePax wchodzi 5 pakietów.

 

 

Bez chwastów już od wschodów

Jesienną linię RePax otwiera pakiet produktów RePax Kontra – przeznaczony do stosowania przedwschodowego w uprawie rzepaku ozimego. Rozwiązanie to wyłącza konkurencję ze strony chwastów od samego początku wegetacji, ponieważ hamuje proces kiełkowania niepożądanych roślin, wnikając przez korzenie i hipokotyl na etapie wschodów. Dzięki temu pozwala na uzyskanie najkorzystniejszego pokroju roślin przed zimą, a także umożliwia prawidłowe rozbudowanie systemu korzeniowego oraz niskie osadzenie stożka wzrostu. W ten sposób znacznie zwiększa tolerancję rzepaku na niskie temperatury zimą oraz poprawia jego regenerację wiosną. Warto również podkreślić, że w tym terminie chwasty są łatwiejsze do zwalczenia.

 

 

RePax Kontra zwalcza szerokie spektrum niepożądanych roślin, w tym tych, które są trudne do zlikwidowania w późniejszym terminie aplikacji m.in. tasznik pospolity i tobołki polne. Dodatkowo zwalcza komosę białą i przytulię czepną, a także chwasty piętra niskiego. Inicjuje również zwalczanie jednoliściennych, eliminując m.in. miotłę zbożową.

 

 

Adiuwant włączony do pakietu zapobiega wymywaniu i wpływa na równomierne pokrycie gleby substancjami chwastobójczymi. Dzięki temu są one rozmieszczone i utrzymane w strefie kiełkowania nasion, co zwiększa skuteczność chwastobójczą całego rozwiązania.

Ze względu na bardzo dobre właściwości pokrywające glebę RePax Kontra wiąże się ściśle z gruzełkami glebowymi, dlatego ogranicza ryzyko przemieszczania substancji w głąb profilu glebowego. To wpływa na wysoką skuteczność pakietu w różnych warunkach pogodowych, w tym również mniej korzystnych. Przy dużej wilgotności gleby RePax Kontra nie jest wypłukiwany poza strefę kiełkowania chwastów, natomiast przy niższej wilgotności podłoża jego działanie jest przedłużone.

 

Odchwaszczanie w optymalnym terminie

RePax Flex to drugi pakiet z jesiennej linii RePax. Zapewnia elastyczny termin odchwaszczania, ze względu na szeroki termin jego aplikacji – od samych wschodów do fazy 4 liści rzepaku. Działa zarówno odglebowo, jak i nalistnie – jest pobieranym przez korzenie, hipokotyl oraz liście chwastów. Ponadto jego aplikacji można dokonać jednorazowo lub w zabiegach sekwencyjnych, co umożliwia wybór optymalnego terminu stosowania pod kątem warunków atmosferyczno-polowych panujących na plantacji.

 

RePax Flex likwiduje chwasty o bardzo wysokiej szkodliwości. Należy do nich m.in. fiołek polny, który jest gatunkiem szybko rosnącym i mocno rozrastającym się. Potrafi tworzyć „kobierce” i bardzo silnie konkurować z rzepakiem o przestrzeń. Zwalcza również chwasty ozime i zimujące, takie jak: chaber bławatek, mak polny czy chwasty rumianowate, które jesienią rosną stosunkowo wolno, natomiast wiosną mogą przerastać łan i wytworzyć nasiona. Powoduje to zmniejszenie plonu, zachwaszczenie upraw następczych oraz pogorszenie jakości partii nasion.

 

 

Linia RePax to kompleksowe rozwiązanie w uprawie rzepaku, które zapewnia efektywną ochronę roślin od wschodów do zbiorów. Na skuteczność pakietów wchodzących w jego skład wpływa zrównoważone podejście do wszystkich elementów ochrony, wykorzystujące różne sposoby oddziaływania na wzrost i rozwój plantacji – zarówno chemiczne, jak i biologiczne.

 

 

 

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się