_big.jpg)
W uprawie roślin ozimych: zbóż i rzepaku fundamentalne znaczenie dla uzyskania dobrego plonu ma odpowiednie nawożenie. Potencjał upraw kształtuje się jesienią, dlatego już przed siewem należy dostarczyć plantacji pożądane składniki pokarmowe. Odpowiednie zaopatrzenie umożliwi roślinom zbudowanie silnego systemu korzeniowego, a także wyższą tolerancję na spadki temperatur – co ma istotne znacznie dla powodzenia uprawy.
Nawożenie roślin ozimych przed siewem – znaczenie fosforu i potasu
W jesiennym nawożeniu zazwyczaj mówi się o znaczeniu tych dwóch pierwiastków. Wynika to z niezwykle istotnych funkcji, które pełnią w roślinie. Fosfor m.in. wchodzi w skład kwasów nukleinowych i wpływa na wydłużenie systemu korzeniowego. Jest słabo mobilny w glebie (do kilku centymetrów rocznie), dlatego nawożenie tym składnikiem odbywa się głównie przed siewem rośliny uprawnej. Natomiast potas jest aktywatorem szeregu procesów, a także odpowiada za gospodarkę wodną roślin. Plantacje dobrze zaopatrzone w potas lepiej zagęszczają soki komórkowe, dzięki temu są bardziej odporne na mróz. Wskazany pierwiastek jest ruchliwy w glebie, szczególnie na lekkich stanowiskach, dlatego przede wszystkim, gospodarując na tych typach gleb, dawkę nawozową warto podzielić na jesienną oraz wiosenną.
Rola wapnia i azotu w nawożeniu roślin ozimych przed siewem
Przed przystąpieniem do siewu warto pamiętać o wapniu, który należy wnieść wcześniej. Wzrost odczynu pH gleby wpływa m.in. na lepszą przyswajalność innych składników. W przypadku rzepaku ozimego istotne jest również to, że roślina pobiera znaczące ilości wapnia, porównywalne do azotu (składnika intensywnie stosowanego w tej uprawie). Niektóre z nawozów wieloskładnikowych w swoim składzie również posiadają wapń, co stanowi dodatkowe źródło tego pierwiastka.
Jesienią również nie powinno się zapominać o azocie. Umożliwia on prawidłowy wzrost roślin w tym okresie, wpływa na liczbę liści rzepaku – inaczej mówiąc warunkuje liczbę potencjalnych pędów bocznych, a w zbożach oddziałuje na intensywność krzewienia.
Nawóz do przedsiewnego nawożenia zbóż i rzepaku
Wybierając nawóz, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
-
Skład
To zależność związana nie tylko z procentowym udziałem składników w nawozie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań o różnym składzie. Stosując różne dawki, rolnicy są w stanie wnosić określoną ilość składników. W nawozie ważna jest proporcja, która wynika m.in. z zapotrzebowania plantacji na określone formy. Rzepak na wytworzenie około 4 ton nasion z hektara, z odpowiednią ilością biomasy, pobiera około: 190 kg N, 100 kg P2O5, 210 kg K2O. Z kolei pszenica na wytworzenie 6 t ziarna z hektara, z odpowiednią ilością słomy, pobiera około 160 kg N, 65 kg P2O5 oraz 120 kg K2O. Oznacza to, że wybierając nawóz NPK pod jesienne zasiewy, stosunek fosforu do potasu powinien wynosić 1:2. Na glebach lekkich gdzie potas jest bardziej mobilny może on być wyższy.
2. Rozpuszczalność
Wpływa na szybkość działania nawozu. Rozwiązania charakteryzujące się słabszą rozpuszczalnością mogą być niedostępne dla roślin w okresie jesiennym, szczególnie przy mniejszej wilgotności gleby. Na rozpuszczalność nawozu wpływają m.in. rodzaj skał użytych do jego produkcji. Najlepszy efekt wykazują nawozy o bardzo dobrej rozpuszczalności.
3. Granulacja
Ta cecha odnosi się do technologii produkcji nawozu. Warto pamiętać, że wyrównanie granuli wpływa na równomierność wysiewu. Dodatkowo kompleksowe, granulowane nawozy posiadają taki sam skład w każdej z nich. Na rynku dostępne są również nawozy typu blending, czyli mieszane – to najprostsza technologia produkcji nawozów wieloskładnikowych,jednak składają się one z nierównomiernych granul o różnym składzie.
Jaki nawóz pod rzepak i zboża przed siewem – opinia eksperta
– Na podstawie mojej praktyki terenowej mogę polecić nawozy Elplon Ster, Elplon Stabil oraz Elplon Global. Największą zaletą Elplonu Ster jest optymalny stosunek fosforu do potasu, który wynosi 1:2. Cechuje się on ponadprzeciętną rozpuszczalnością. Z kolei Elplon Stabil to nawóz o szerszym stosunku fosforu do potasu, dlatego polecam go przede wszystkim do nawożenia gleb słabszych, również tych z niższym odczynem ze względu na zawartość wapnia oraz magnezu. Natomiast Elplon Global to nawóz posiadający odpowiedni stosunek fosforu do potasu oraz dodatkowo siarkę i wapń – zaleca Marcin Frączkowski, doradca agrotechniczny firmy Elvita.
(mf)