www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Podstawowe zabezpieczenie fungicydowe zbóż

Podstawowe zabezpieczenie fungicydowe zbóż

Podstawowe zabezpieczenie fungicydowe zbóż


Pierwszym zabiegiem fungicydowym w zbożach wbrew obiegowej opinii nie jest zabieg T0 czy T1, a dobór i zastosowanie odpowiedniej zaprawy nasiennej. Zaprawianie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi przez materiał siewny oraz glebę. Należą do nich m.in. zgorzel siewek, śnieć cuchnąca czy głownia pyląca.

Zaprawianie to absolutnie podstawowy element w planowaniu wszystkich zabiegów agrotechnicznych, ponieważ niektóre z chorób dają objawy dopiero przed zbiorem i wówczas nie da się ich zwalczyć. Poza tym, gdy objawy są już widoczne, na zabieg jest za późno, a próba zwalczania fungicydami nalistnymi może być bardzo kosztowna i mało skuteczna.

Niezachwiany wzrost siewek wpływa na prawidłowe budowanie elementów struktury plonu, takich jak na przykład ilość źdźbeł na jednostce powierzchni. Warto uzupełnić działanie zaprawy nasiennej. Wystarczy podczas zaprawiania zastosować również nawóz donasienny. Wówczas rośliny oprócz zabezpieczenia przed chorobami są odżywiane. Takie połączenie zapewnia właściwe wschody i zdrowe rośliny od początku wegetacji, co prawidłowo kształtuje łan i przekłada się na wyższe plonowanie.

Warto o tym pamiętać, planując wysiew zbóż jarych szczególnie, jeśli ziarno nie zostało jeszcze zaprawione. Areapak Dobry Początek to pakiet łączący w sobie zalety zarówno zaprawy nasiennej, jak i nawozu donasiennego. Dzięki prawidłowo dobranym proporcjom i prostocie stosowania stanowi wygodne rozwiązanie dla rolników wysiewających zboża.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się