www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. owoce
  6. /
  7. ziarnkowe
  8. /
  9. Skuteczny sposób na miodówkę gruszową plamistą i przędziorka chmielowca

Skuteczny sposób na miodówkę gruszową plamistą i przędziorka chmielowca

Skuteczny sposób na miodówkę gruszową plamistą i przędziorka chmielowca



Miodówka gruszowa plamista

Do najgroźniejszych szkodników w uprawie grusz można zaliczyć miodówki. To owady wyrządzające ogromne szkody. Wśród miodówek można wyróżnić trzy rodzaje: plamistą, czerwoną oraz żółtą. Najwyższą szkodliwość wyrządzają plamista i czerwona. Z kolei żółta występuje sporadycznie, głównie można ja spotkać w sadach niechronionych. Miodówki wyrządzają ogromne szkody w uprawie grusz są także wektorami groźnej choroby gruszy – zamierania grusz.

Aby skutecznie walczyć z tymi szkodnikami należy cały czas monitorować ich obecność. Lustrację należy rozpocząć już na przedwiośniu. Osobniki dorosłe po okresie zimowania składają jaja, w pierwszej kolejności na zdrewniałych pędach, później na rozwijających się pąkach i liściach. Warto wiedzieć, że larwy wylęgają się w fazie pękania pąków, najintensywniej jednak tuż przed i w trakcie kwitnienia grusz. W ciągu sezonu występuje kilka pokoleń.

Szkodliwość miodówek polega na wysysaniu soku komórkowego w wyniku czego porażone organy ulegają deformacjom. Szkodniki zasiedlają liście, pąki liściowe i kwiatowe, młode pędy oraz zawiązki owocowe. Wydalają ogromne ilości spadzi, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. W wyniku ich żerowania drzewa są osłabione, liście przedwcześnie opadają, drzewa są bardziej wrażliwe na przemarzanie. Porażone pąki kwiatowe i zawiązki owocowe opadają, owoce są zniekształcone, pokryte spadzią tracą całkowicie wartość handlową.


Przędziorek chmielowiec

Kolejną grupę szkodników, które powodują ogromne straty w uprawie warzyw, roślin sadowniczych i jagodowych stanowią przędziorki. Wśród tej grupy szkodników wyróżnić można kilka gatunków, m.in. chmielowiec, owocowiec czy szklarniowiec. Wśród nich najbardziej rozpowszechniony jest przędziorek chmielowiec. Te niewielkich rozmiarów roztocza stanowią istotne zagrożenie zwłaszcza w lata cieple i suche. Przędziorki to pospolite szkodniki żerujące na wielu gatunkach roślin uprawianych zarówno w polu, jak i pod osłonami. Miejscem ich żerowania jest spodnia strona liścia. Wysysają sok komórkowy co w efekcie powoduje powstawanie nekrotycznych plam na liściu. W skutek ich żerowania następuje zwiększenie transpiracji i zahamowanie fotosyntezy, prowadzące do spowolnienia wzrostu i rozwoju rośliny. Przy silnym zasiedleniu może dochodzić do zamierania roślin. Zwalczanie przędziorków jest trudne. Szkodniki w sprzyjających warunkach mogą wydać kilka pokoleń w ciągu roku ponadto w dosyć szybkim czasie tworzą rasy odporne na stosowane środki. Dlatego też warto wykorzystać wszystkie dostępne metody przeznaczone do walki z nimi, poprzez wnikliwą, systematyczną lustrację, ochronę chemiczną oraz mechaniczną. Przy walce z przędziorkami niezmiernie ważne jest dokładne pokrycie dolnej strony blaszki liściowej.

Więcej o zwalczaniu przędziorków pisaliśmy tu: Przędziorki pod kontrolą.

Pestar 018 EC - nowy środek ochrony roślin

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, firma Elvita wprowadziła nowy środek ochrony roślin przeznaczony do zwalczania miodówki gruszowej plamistej oraz przędziorka chmielowca – Pestar 018 EC. Preparat przeznaczy jest do stosowania w uprawie grusz, truskawki (w polu i pod osłonami), maliny, jeżyny oraz warzyw uprawianych pod osłonami, tj. pomidora, papryki, oberżyny, ogórka, a także roślin ozdobnych. Pestar 018 EC wnika do rośliny w ciągu kilku godzin od zastosowania, zaburza funkcjonowanie systemu nerwowego szkodnika co w konsekwencji powoduje paraliż szkodnika. Efekty widoczne są po kilku godzinach po zastosowaniu preparatu. Najwyższą śmiertelność obserwuje się po kilku dniach od zastosowania preparatu.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się