www.elvita.com.pl

Odpowiednie pH gleby a dostępność składników pokarmowych

Odpowiednie pH gleby a dostępność składników pokarmowych

Temat wapna i wapnowania pojawia się zawsze w okresie przedżniwnym. W tym sezonie, przy obecnych cenach nawozów, nabiera on szczególnego znaczenia. 

Ceny głównych nawozów, szczególnie azotowych i NPK, mocno wzrosły i trudno wyobrazić sobie szybki powrót do poziomu sprzed podwyżek. W takiej sytuacji warto zadbać o składnik, który – jak żaden inny, ma wpływ na wykorzystanie nawozów oraz na samą glebę, czyli o wapń.


Zawartość kationów Ca2+ determinuje odczyn gleby, a ich ilość zależy od specyfiki samej gleby i jej skały macierzystej. Zdecydowanie można stwierdzić, że zakwaszenie podłoża to powszechne zjawisko występujące w Polsce. Na obniżenie pH gleby wpływa na przykład stosowanie nawozów fizjologicznie kwaśnych. Nieodpowiedni odczyn podłoża przekłada się na gorsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny, co oznacza także słabsze działanie samych nawozów. 
 

Od czego zacząć? 


Pierwszym działaniem, jakie powinniśmy wykonać, jest zastosowanie odpowiedniego wapna w celu uregulowania pH gleby. Pamiętajmy, że zaburzenie pobierania makro- i makroelementów w konsekwencji prowadzi do serii niekorzystnych procesów. Niektóre mikroelementy pobierane są w nadmiarze, co zwiększa ryzyko zatrucia. Zwiększenie ilości toksycznego glinu hamuje rozwój korzeni i powoduje zamieranie włośników. Następstwem tych procesów jest zmniejszenie tolerancji na niedobory wody oraz odporności roślin.


Pobór NPK a pH gleby


Przyswajalność najważniejszych makroelementów, takich jak: azot, fosfor i potas jest silnie uzależniona od stopnia zakwaszenia gleby. Przy pH 7,0 wykorzystanie zarówno azotu, jak i fosforu  oraz potasu zbliża się do 100%, natomiast po drugiej stronie skali, przy pH ok. 4,5 efektywność pobierania tych składników sięga zaledwie 20-30%. Stanowiska o odczynie w granicach 5,5 charakteryzują się przyswajalnością azotu i potasu na poziomie do 70%, a fosforu poniżej 50%. Dla przykładu, uprawa kukurydzy w takich warunkach wymaga znacznie większych nakładów. Przy obecnej sytuacji związanej z brakiem w dostępności nawozów oraz wysoką ceną tych towarów, ogromne znaczenie ma maksymalne wykorzystanie potencjału plonowania. Zatem, jeśli chcemy, aby zastosowane nawozy zostały maksymalnie wykorzystane, powinniśmy rozpocząć od wapnowania gleby.  
 

Elplon CalMik i Elplon MagniCal


Na uwagę zasługują wapna granulowane z linii Elplon: CalMik oraz MagniCal, odznaczające się wysoką reaktywnością oraz wyrównaną granulą, zapewniające dokładny i równomierny wysiew, a co za tym idzie – wygodę w stosowaniu i komfort pracy.

Elplon CalMik to nawóz wapniowy wzbogacony mikroelementami. Zapewnia skuteczne odżywienie roślin już na etapie wschodów, wspomagając ich wzrost. Dzięki wysokiej reaktywności gwarantuje szybki efekt odkwaszenia podłoża, zwiększając przy tym potencjał plonowania, w efekcie wpływając na większy zysk.

Elplon MagniCal skierowany jest do Klientów, którzy potrzebują nawozu wapniowego z magnezem. Jako pierwszy w Polsce, spośród nawozów magnezowo-wapniowych, posiada 100% reaktywność. Dzięki temu gwarantuje szybki i skuteczny efekt odkwaszenia podłoża, poprawiając pobieranie składników pokarmowych przez roślinę. Dodatkowo, w prosty sposób podnosi pH przy jednoczesnym dostarczeniu magnezu, co jest bardzo ekonomiczne oraz wpływa na tempo tworzenia się w glebie próchnicy, a także na proces uwalniania z niej składników odżywczych (w efekcie zwiększając wzrost i rozwój roślin).

Zastosowanie wapna niesie ze sobą szereg korzyści przekładających się bezpośrednio na wysokość uzyskiwanych plonów. Pamiętajmy, że ilość wapnia w glebie ulega zmianie. Regulacja odczynu pH gleby stanowi klucz dla przyswajalności składników pokarmowych z podłoża oraz większego wykorzystania azotu, fosforu i potasu, a tym samym gwarantuje lepsze plony.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się