www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Odchwaszczanie rzepaku ozimego przy nierównomiernych wschodach

Odchwaszczanie rzepaku ozimego przy nierównomiernych wschodach

Odchwaszczanie rzepaku ozimego przy nierównomiernych wschodach

W tym roku, z racji przyspieszonych i szybkich żniw, wielu rolników posiało rzepak stosunkowo wcześnie, niewielu założyło plantacje w terminach uważanych za opóźnione. Na skutek niedostatecznych opadów deszczu oraz wysokich temperatur częstym widokiem na polach są plantacje rzepaku o bardzo nierównomiernym tempie wzrostu. Z tego względu wielu rolników nie wykonało jeszcze odchwaszczania rzepaku. Czy jednak słusznie?

Jesień jest bezdyskusyjnie najlepszym terminem odchwaszczania rzepaku. Najpopularniejsze w tym czasie są zabiegi doglebowe, wykonywane do 3 dni po siewie. Jest również wielu zwolenników zabiegów powschodowych. Jesienią najłatwiej zwalczyć najgroźniejsze chwasty takie jak: tasznik pospolity, rumian pospolity, chaber bławatek, mak polny czy samosiewy zbóż. Odchwaszczanie po zimie należy uważać za ewentualną korektę (w sytuacji przerzedzenia łanu możliwe jest zachwaszczenie wtórne), ponieważ herbicydy przeznaczone do stosowania wiosną słabo radzą sobie z chwastami wschodzącymi jesienią.

Na wielu polach możemy obecnie zaobserwować rzepak w różnych fazach rozwojowych. Na górkach, zazwyczaj gliniastych, rzepak jest rzadki, często w fazie liścieni, z kolei na glebach lżejszych czy w zagłębieniach terenu wschody była zazwyczaj dobre, rośliny są nawet w fazie 4–6 liści.

Czy w takim wypadku należy czekać ze zwalczaniem chwastów? Absolutnie nie. Herbicydy nalistne nie wykazują wysokiej fitotoksyczności dla rzepaku w mniej zaawansowanych fazach rozwojowych. Z kolei rzepak w fazie 6 liści zazwyczaj mocno zasłania glebę oraz chwasty, które są niewielkie, co może spowodować problemy z pokryciem roślin niepożądanych cieczą roboczą i dotarciem substancji aktywnej do ich liści.

Warto również zwrócić uwagę na chwasty jednoliścienne. Graminicydy najskuteczniej działają na samosiewy zbóż do fazy 3–4 liści, czyli zanim zaczną się one krzewić. W fazie krzewienia zdecydowanie trudniej jest je zwalczyć, czasami może się to wiązać ze stosowaniem wyższych dawek preparatów chwastobójczych, co podnosi koszty zabiegu.

Bardzo wysoką skutecznością wobec najgroźniejszych chwastów występujących w rzepaku jesienią charakteryzuje się ŻePak Chwast Flex. To pakiet kompleksowo zwalczający chwasty jedno- i dwuliścienne po wschodach rzepaku ozimego, a w szczególności: chabra bławatka, mak polny i fiołka polnego. Pakiet ŻePak Chwast Flex, dzięki elastycznemu terminowi stosowania oraz działaniu na chwasty zarówno odglebowo, jak i nalistnie, wydaje się być rozwiązaniem idealnym w warunkach nierównomiernych wschodów.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się