_big.jpg)
Rzepak ozimy już od pierwszych faz rozwojowych powinien wzrastać na wolny od chwastów polu. Niemniej jednak zabiegi stosowane bezpośrednio po siewie wykazują przede wszystkim działanie doglebowe, co oznacza, że są uwarunkowane przez czynniki pogodowe i działania plantatora.
Przedwschodowo czy odglebowo – jak odchwaszczać rzepak?
Rzepak ozimy może być odchwaszczany przedwschodowo oraz powschodowo. Większą popularnością cieszy się pierwszy wariant, który pozwala utrzymać czysty łan od wschodów rośliny uprawnej, co jest korzystniejsze dla powodzenia uprawy. Działanie herbicydów stosowanych bezpośrednio po siewie jest jednak głównie doglebowe. Oznacza to, że w dużym stopniu zależy od wilgotności podłoża, staranności uprawy, sposobu aplikowania i dokładności pokrycia powierzchni pola. Dodatkowo istotne są również właściwości preparatu, czyli to, w jaki sposób łączy się on z gruzełkami gleby, a także to, jak długo będzie utrzymywał się w jej wierzchniej warstwie. Wszystkie powyższe aspekty warunkują skuteczność chwastobójczą zastosowanego rozwiązania. Wielu rolników, obawiając się niedostatecznie wilgotnej gleby, rezygnuje z odchwaszczania przedwschodowego na rzecz powschodowego. Wówczas spektrum zwalczanych chwastów różni się, a niektóre gatunki, takie jak: przytulia czepna czy chwasty krzyżowe są znacznie trudniejsze do usunięcia, niż w wariancie posiewnym.
Odchwaszczanie rzepaku – aktualna sytuacja w kraju
W obecnym sezonie sytuacja w kraju różni się w zależności od regionu, w którym prowadzona jest plantacja. W zachodniej części Polski rolnicy często mają do czynienia z niedoborem wilgoci w glebie. Z kolei na wschodzie jest to mniej odczuwalne, a w niektórych częściach kraju wilgotność stanowiska utrzymuje się na wysokim poziomie. W związku z tym wielu rolników zastanawia się nad wyborem odpowiedniego wariantu odchwaszczania. Niedostateczna wilgotność gruntu może przyczynić się do słabszego i wolniejszego pobierania substancji aktywnych herbicydów przez kiełkujące nasiona oraz siewki chwastów. W związku z tym kluczowy dla powodzenia zabiegu jest dobór herbicydu o bardzo dobrych właściwościach pokrywających glebę.
Odchwaszczanie rzepaku – skuteczny herbicyd
Na podstawie analizy powyższych czynników powstał pakiet herbicydowy Repax Kontra, który ściśle wiąże się z gruzełkami glebowymi, ograniczając ryzyko przemieszczania się substancji w głąb profilu glebowego. Przy dużej wilgotności podłoża Repax Kontra nie jest wypłukiwany poza strefę kiełkowania chwastów, natomiast przy niższej jego działanie jest przedłużone. Zapewnia bardzo wysoką skuteczność chwastobójczą – znacznie wyższą, niż w przypadku innych produktów w warunkach niedostatecznie wilgotnej gleby.
Zachowanie kropli cieczy roboczej: po prawej stronie Repax Kontra, po lewej stronie standard rynkowy
Zachowanie kropli cieczy roboczej: po prawej stronie Repax Kontra, po lewej stronie woda
Jak widać na załączonych zdjęciach, kropla cieczy roboczej z Repaxu Kontra zapewnia lepsze pokrycie podłoża, niż rozwiązania standardowo stosowane w tym terminie. Pokrywa większą powierzchnię, a dzięki dociążeniu silniej wiąże się z glebą. Dodatkowo odpowiednie dociążenie kropli zmniejsza ryzyko odparowania cieczy podczas samej aplikacji i jej wypłukania poza strefę kiełkowania chwastów w przypadku silnych opadów deszczu. Wszystkie te cechy zapewniają wyższą efektywność chwastobójczą.