www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Ochrona zbóż jarych przed chorobami grzybowymi

Ochrona zbóż jarych przed chorobami grzybowymi

Ochrona zbóż jarych przed chorobami grzybowymi

Zbożom jarym zagraża szereg patogenów, wywołujących infekcje korzeni, źdźbeł, liści oraz kłosa. Pierwszym zabiegiem ochronnym powinno być staranne zaprawienie materiału siewnego, które uchroni młode rośliny przed takimi chorobami, jak zgorzel siewek, pleśń śniegowa czy pałecznica zbóż i traw.

Duża łatwość porażenia zbóż ww. chorobami wynika z faktu, iż większość wywołujących je patogenów jest polifagami, pasożytującymi na wielu gatunkach roślin, z różnych rodzin botanicznych, a ponadto ich rozwój przebiega w sposób niezakłócony w szerokim zakresie temperaturowym oraz wilgotnościowym.
 

Źródła infekcji


Źródłem infekcji może być materiał siewny, resztki pożniwne, przetrwalniki czy też woda. Niezabezpieczone rośliny przez cały okres wegetacyjny podlegają silnej presji ze strony chorób.

Wnikanie strzępek grzyba czy też pojawianie się plam chlorotycznych przyczynia się do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej części nadziemnych roślin, co skutkuje skróceniem kłosa oraz zmniejszeniem liczby ziaren w kłosie, zachwianiu ulegają więc elementy budujące strukturę plonu.

Wystąpienie chorób podstawy źdźbła w okresie wzrostu powoduje zwiększenie wylegania korzeniowego i łodygowego, co przekłada się na zmniejszenie MTZ, wystąpienie porostu oraz trudności ze zbiorem.
 

Utajony rozwój chorób


W grupie sprawców ww. chorób występują patogeny, które infekują rośliny w sposób utajony, czyli od momentu wniknięcia sprawcy do widocznych pierwszych objawów może minąć od kilku do nawet kilkunastu dni. Jest to długi czas, w którym rośliny niechronione pozostają niezabezpieczone w żaden sposób. Stąd lepsze są zabiegi profilaktyczne – interwencyjne mogą być nieskuteczne ze względu na szybki rozwój infekcji. Wiele chorób kłosa, takich jak głownia pyląca czy śnieć cuchnąc, można zwalczyć już na etapie zaprawionego ziarna. Jest to bardzo ważne ze względu na ilość wytwarzanych przez sprawców chorób grzybowych metabolitów, czyli mikotoksyn, poważnie zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt.

W celu dobrego zabezpieczenia zbóż firma Elvita proponuje rozwiązanie w formie zaprawy o nazwie Areapak Debiut. To technologia, która kompleksowo chroni uprawę już od momentu wysiewu ziarna. Areapak Debiut, poza skuteczną ochroną fungicydową, dostarcza również młodym roślinom niezbędne składniki pokarmowe, potrzebne do szybkiego wzrostu.

Występowanie chorób na niechronionych plantacjach zbóż rokrocznie skutkuje obniżeniem plonowania w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, dodatkowo wiąże się z pogorszeniem jakości zebranych plonów. W celu przeciwdziałania występowaniu tego zjawiska konieczne staje się stosowanie rozbudowanej ochrony plantacji już od etapu zaprawiania ziarna.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się