www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Nawożenie zbóż ozimych jesienią w technologii Elvita

Nawożenie zbóż ozimych jesienią w technologii Elvita

Nawożenie zbóż ozimych jesienią w technologii Elvita

Jesień to najlepszy czas na wprowadzanie do gleby pierwszo- i drugoplanowych składników pokarmowych. Prawidłowe nawożenie zbóż ozimych w tym okresie pozytywnie wpłynie m.in. na rozwój systemu korzeniowego (strefy włośnikowej), krzewienie i zimowanie roślin, a także na ich wigor wiosenny oraz zdrowotność. W rezultacie przełoży się na ilość i jakość zbieranego plonu głównego.

Nawożenie zbóż ozimych jesienią – najważniejsze składniki

Z całej puli składników pokarmowych, które znajdują się w glebie, roślina potrzebuje głównie 6 elementów. To niezbędne składniki, które umożliwiają roślinie prawidłowe przejście przez cały cykl rozwojowy. Wskazanych składników nie da się zastąpić innymi, a ich rola jest ściśle związana z funkcjami budulcowymi, katalitycznymi oraz regulacyjnymi.

Składnik

Ważniejsze funkcje w roślinie

Azot

Podstawowy składnik aminokwasów, białek, alkaloidów, hormonów

Fosfor

Metabolizm, składnik nukleotydów i kwasów nukleinowych, rozwój korzeni

Potas

Utrzymanie odpowiedniego turgoru roślin, aktywator szeregu enzymów

CaO

Zwiększenie wytrzymałości ścian komórkowych

MgO

Obecność w chlorofilu – zwiększenie wydajności procesu fotosyntezy

S

Odporność na stresy biotyczne, lepsze wykorzystanie azotu

Wprowadzenie pierwiastka do gleby musi odpowiadać ilości jednostkowego pobrania składnika w przeliczeniu na 1 tonę plonu głównego, wraz z odpowiednią ilością wyprodukowanej słomy.

Potrzeby pokarmowe pszenicy ozimej do wyprodukowania 7 ton ziarna + słoma

N

P2O5

K2O

CaO

MgO

S

189

77

133

35

28

24,5

Zbilansowane nawożenie zbóż ozimych

Należy pamiętać, że o plonie decyduje prawo minimum – czyli składnik, który znajduje się w najmniejszej ilości. Jest to ważne, ponieważ brak zbilansowanego nawożenia wpływa na pogorszenie warunków środowiskowych i pogłębia straty nawozowe. Wynika to z wymywania ze strefy korzeniowej, utleniania, a w niektórych przypadkach nagromadzanie się np. azotanów i azotynów w roślinach. Wprowadzanie nawozów wieloskładnikowych w okresie jesiennym jest konieczne ze względu na ograniczoną mobilność fosforu czy też potasu. Dodatkowo badania wykazały, że 29% próbek trafiających do stacji chemiczno-rolniczych odznacza się niską i bardzo niską zawartością przyswajalnego fosforu. Z kolei 37% dostarczonych próbek wykazywało niską i bardzo niską zawartość przyswajalnego potasu*. Należy pamiętać, że obecność tych pierwiastków warunkuje prawidłowy rozwój zbóż jesienią, stymuluje krzewienie oraz wspiera rozwój systemu korzeniowego. Dostarczenie ich w odpowiedniej ilości jest więc niezbędne, aby plantacja była dobrze przygotowana do spoczynku zimowego (prawidłowo zagęszczone soki komórkowe) oraz była gotowa na wiosenny start wegetacji.

Nawożenie w technologii Elvita

Warto stawiać na sprawdzone nawozy mineralne, które charakteryzują się ponadprzeciętną rozpuszczalnością, nawet w trudniejszych warunkach glebowych (susza). Do tego typu rozwiązań zaliczane są produkty z linii Elplon, które odznaczają się świetnym stosunkiem N:P:K, takie jak Elplon Ster. Z kolei doskonała rozpuszczalność fosforu w wodzie oraz zmniejszona zawartość chlorków to czynniki wyróżniające Elplon Stabil. Nawóz ten zawiera w swoim składzie PK +(MgS). Granulacja tych nawozów spełnia wysokie wymagania, przez co mogą być one stosowane przy różnych szerokościach roboczych ścieżek technologicznych. Zalecana dawka przedsiewna powinna być ustalona na podstawie zawartości składników pokarmowych w glebie, kategorii agronomicznej i potrzeb pokarmowych uprawianego gatunku. Średnio zakładane dawkowanie w przypadku Elplon Ster pod zboża ozime waha się w przedziale: 200-500 kg/ha. Natomiast w przypadku nawozu Elplon Stabil przedział ten wynosi: 250–400 kg/ha. Co ważne, wszystkie nawozy z linii Elplon mają zmniejszoną zawartość metali ciężkich, takich jak kadm. Wpływa to pozytywnie na środowisko glebowe. Odpowiednio zrównoważone składniki zawarte w nawozach wieloskładnikowych linii Elplon dają możliwość szerokiego stosowania w uprawach roślin rolniczych, a także użytkach zielonych.

* Badania przeprowadzone w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych w latach 2014–2017 (GUS 2019)

(MB)

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się