www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. warzywa
  6. /
  7. pozostałe
  8. /
  9. Nawożenie warzyw podstawą dobrego plonu

Nawożenie warzyw podstawą dobrego plonu

Nawożenie warzyw podstawą dobrego plonu

Odpowiedni wybór nawozu i terminu aplikacji jest jednym z podstawowych warunków powodzenia w uprawie wszystkich gatunków warzyw. Warto opierać go na badaniach gleby, określających odczyn i zasobność stanowiska w niezbędne składniki odżywcze.

Utrzymanie prawidłowego pH gleby i duża biodostępność makro- i mikroelementów, zgodnie z wymaganiami pokarmowymi poszczególnych gatunków warzyw, pomaga w pełni wykorzystać określony genetycznie potencjał plonowania. Badania odczynu gleby i jej zasobności pozwalają zatem na oszczędności spowodowane wyborem nawozów dostarczających tylko tych składników, na które rośliny wykazują zapotrzebowanie, a także skutkuje zwiększeniem wielkości plonu i podniesieniem jego jakości.
 

Prawidłowy odczyn gleby


Odczyn gleby decyduje o przyswajalności (lub niedostępności) składników pokarmowych dla roślin, a tym samym o przebiegu ich rozwoju i opłacalności uprawy. Jak wykazują badania, prowadzone m.in. przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, gleby o odczynie obojętnym, najbardziej odpowiednim dla większości upraw rolniczych, występują na niewielkim obszarze Polski. Co roku natomiast wzrasta udział gleb o odczynie kwaśnym i bardzo kwaśnym. Świadczy to o postępującej degradacji gleb, wiążącej się m.in. ze zbyt dużym użyciem nawozów mineralnych przy niedostatecznej profilaktyce, czyli zaniechaniu lub niedostatecznym stosowaniu zabiegów wapnowania.* W konsekwencji można spodziewać się wyraźnego spadku plonu – nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do warunków optymalnych.

Nawozem wapniowym, jednym z najskuteczniejszych z dostępnych na rynku, polecanym przez ekspertów marki Elvita, jest Elplon wapno granulowane + mikro. To wysoce reaktywny (powyżej 95%), zawierający ponad 50% tlenku wapnia (CaO) nawóz, wzbogacony o ważne mikroelementy – miedź, żelazo, mangan i cynk. Zaletą tego produktu jest wyrównania i trwała granula (granulacja 3–6 mm ponad 90%), która ułatwia równomierny wysiew, a tym samym równomierne pokrycie gleby. Elplon wapno granulowane można stosować zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie.
 

Niezbędna trójka, czyli azot, fosfor i potas


Nawozy NPK, zawierające w składzie azot, fosfor i potas w proporcjach dostosowanych do stanowiska glebowego i zapotrzebowania konkretnych gatunków roślin uprawnych, należą do nawozów podstawowych. Wybierając je należy zwrócić uwagę na zawartość chlorków, niepożądanych w uprawie wielu warzyw i owoców.

Chlor jest oczywiście jednym z potrzebnych roślinom mikroskładników – jony Clˉ są niezbędne do przebiegu procesu fotosyntezy. Pierwiastek ten nie jest natomiast deficytowy w polskich glebach, dlatego łatwo jest o jego nadmiar, szkodliwy dla roślin wrażliwych na chlorki (jak np. sałata, ogórek, cebula, warzywa wczesnowiosenne, uprawy szklarniowe) i rośliny średnio wrażliwe na chlorki (np. pomidory, kapusta, marchew, cykoria, rzodkiewka itd.). Żeby uniknąć nadmiernej podaży chloru, do zasilenia upraw przedsiewnie należy wybierać nawozy bezchlorkowe, jak Elplon bezchlorkowy 12-12-15 +S+Zn. Jego dodatkową zaletą, oprócz idealnie dobranych proporcji potasu i fosforu, jest znakomita rozpuszczalność oraz dodatek mikroelementów w postaci siarki i cynku.
 

Uzupełnienie pierwiastków mobilnych


Siarka i potas to pierwiastki deficytowe w glebie na terenie naszego kraju, a niezbędne do prawidłowego wzrostu i plonowania. Ich niedobór w krótkim czasie przejawia się na starszych częściach roślin, co doprowadza do wyraźnego (nawet o kilkadziesiąt procent!) spadku plonowania. Aby uniknąć niedoborów tych dwóch mikroelementów, należy zastosować nawóz, które zawiera je w dużych dawkach, w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie, takie jak np. Elplon Ekspres. To nawóz posypowy o składzie opracowanym szczególnie dla upraw warzywniczych, z niską zawartością chlorków.


Bez azotu i wapnia nie ma plonu


Azot, jako podstawowy składnik plonotwórczy, jest szczególnie istotny w uprawie warzyw, ze względu na specyficzna budowę korzeni, niejako „wymuszającą” stosowanie takich produktów nawozowych, które w krótkim czasie dostarczą roślinom tego pierwiastka w ilościach umożliwiających niezakłócony rozwój. Jednym z godnych uwagi nawozów, rekomendowanych przez ekspertów marki Elvita, jest Elplon Grand, wzbogacony z kolei w wapń, poprawiający właściwości przechowalnicze warzyw.
 

Nawożenie dolistne


Stosowane coraz częściej w uprawach ogrodniczych, ze względu na to, iż pozwala na uzupełnienie składników odżywczych w bardzo krótkim czasie. Znakomicie sprawdza się zarówno w postępowaniu zapobiegawczym, jak i interwencyjnym. W ofercie naszej firmy znajdą Państwo szeroką ofertę dolistnych nawozów specjalistycznych Elvita oraz gotowe technologie: biostymulujący Radipak i linię ochronno-odżywczą ViBox.


Mikroorganizmy dla gleby


Bez mikroorganizmów, w tym pożytecznych bakterii, nie ma próchnicy glebowej, a bez niej nie sposób mówić o żyzności gleby. Nie od dziś jednak warstwa próchnicy na terenie naszego kraju zmniejsza się, a gleba ubożeje – m.in. na skutek zbytniej chemizacji i intensyfikacji rolnictwa. Jednym ze sposobów na poprawę zasobności i struktury podłoża jest zastosowanie preparatów, zawierających specjalnie wyselekcjonowane, aktywne szczepy bakterii, będących w naturze składnikiem mikroflory glebowej w naszym kraju. Takim preparatem jest Bacterbase – zawarte w nim mikroorganizmy namnażają się, przyspieszając tym samym rozkład resztek pożniwnych i rozwój próchnicy glebowej. Zastosowanie preparatu zwiększa skuteczność i specyficzność działania innych nawozów. Efektem aplikacji produktu jest lepsza dostępność makro- i mikroelementów, dzięki czemu rośliny są dobrze zaopatrzone w składniki pokarmowe, co wpływa na szybszy wzrost i lepsze plonowanie. Warto wiedzieć, że mikroorganizmy wykazują także działanie ochronne przeciwko patogenom roślinnym i glebowym, wpływają na detoksykację gleby z metali ciężkich czy też pozostałości po pestycydach. Dodatkowe wprowadzenie mikroorganizmów poprawia strukturę gleby, ukorzenienie roślin, następuje także poprawa warunków wilgotnościowych gleby.

* Raport z III etapu realizacji zamówienia „Monitoring chemizmu gleb ornych w Polsce w latach 2015-2017, IUNG PIB, Puławy kwiecień 2017, on-line http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_jakosci_gleb/Raport_MChG_etap3.pdf (dostęp 10.12.2018)

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się