www.elvita.com.pl

Nawożenie ozimin

Nawożenie ozimin

Fundament pod przyszły plon ozimin budowany jest już od początku wegetacji. Na optymalne przygotowanie roślin do zimy i zapewnienie ich właściwego rozwoju w znacznej mierze wpływa odpowiednie odżywienie już od fazy kiełkowania.

Stosowanie nawozów NPK najlepiej rozpocząć tuż po zbiorze rośliny będącej przedplonem, jeszcze przed orką siewną. Ułatwi to w znacznym stopniu przemieszanie ich z glebą, gwarantując tym samym roślinom uprawnym równomierny dostęp do składników pokarmowych.

Zastosowanie odpowiednich nawozów NPK jesienią ma w znacznym stopniu zapewnić odpowiedni rozwój i odżywienie roślin przed zimą, ale jednocześnie uzupełnić składniki pokarmowe do poziomu zapewniającego odpowiednią ich dostępność podczas wiosennej wegetacji. Prawidłowo nawożone przedsiewnie rośliny lepiej ukorzenią się jesienią, lepiej przezimują, a wiosną szybciej rosną, zapewniając optymalne pokrycie powierzchni gleby, minimalizując w ten sposób parowanie wody i rozwój chwastów.
 

Ważne pierwiastki i proporcje


Przed siewem uprawy powinny być nawożone przede wszystkim fosforem i potasem oraz w niewielkim stopniu azotem, w związku z tym najlepszym rozwiązaniem będą tutaj nawozy NPK odznaczające się optymalnym stosunkiem azotu, fosforu i potasu.

Nawożenie fosforem i potasem zarówno dla w jesiennej, jak i wiosennej wegetacji jest kluczowe. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, określając w ten sposób możliwość pobierania wody i składników pokarmowych z gleby, ponadto w zdecydowanym stopniu umożliwia właściwy start wiosną i poprawia plonowanie. Potas z kolei wpływa na przezimowanie roślin, monitoruje gospodarkę wodną, zwiększając odporność na suszę. Dodatkowo wraz z fosforem i siarką decyduje o efektywności nawożenia azotem, przez co w znacznym stopniu poprawia się wykorzystanie tego pierwiastka.

Istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze nawozu NPK, jest jego przyswajalność oraz równomierna, zwarta granula. Gwarantuje to skuteczne i efektywne odżywienie roślin bez strat składników spowodowanych pyleniem.
 

Elplon Ster – plon na właściwym kursie


Idealnym nawozem do stosowania przedsiewnego jest polecany przez ekspertów firmy Elvita Elplon Ster. To wieloskładnikowy nawóz, wyróżniający się wyśmienitą rozpuszczalnością oraz dopracowaną granulą, gwarantującą równomierny wysiew. Kompleksowy, zbilansowany skład nawozu umożliwi uzupełnienie składników za jednym przejazdem. Elplon Ster działa natychmiast po wysiewie, przez co zwiększa się efektywność nawożenia, a tym samym opłacalność stosowania.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się