www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. specjalne
  8. /
  9. Najszybszy potas dostępny dla roślin

Najszybszy potas dostępny dla roślin

Najszybszy potas dostępny dla roślin

Potas to niezastąpiony składnik w uprawie wszystkich gatunków roślin, stymulujący ich prawidłowy wzrost i rozwój. Biorąc pod uwagę niską zasobność tego pierwiastka w glebie, nawożenie potasem jest koniecznością. Aby proces ten był skuteczny, musi uwzględniać nie tylko odpowiednią ilość, ale także formę nawozu potasowego. Co należy wiedzieć o jego wpływie na rośliny i jak zwiększyć efektywność nawożenia?

Znaczenie potasu dla roślin

Potas jest pobierany przez rośliny w znacznych ilościach. Pierwiastek ten nie tworzy żadnych związków organicznych, występuje wyłącznie w formie jonowej i jest szybko transportowany w roślinie, akumulując się głównie w liściach. Potas bierze udział w wielu ważnych procesach fizjologicznych, w których nie może być zastąpiony przez inne pierwiastki. Znajduje się głównie w organach i tkankach, gdzie przebiega wzrost. Z tego względu największe zapotrzebowanie na ten składnik u roślin rozpoczyna się w momencie intensywnego wzrostu i trwa do fazy kwitnienia. Potas odpowiada za gospodarkę wodną rośliny, m.in. poprzez regulację pracy aparatów szparkowych, a tym samym zmiany potencjału osmotycznego roślin. Umożliwia to pobieranie i gromadzenie wody. Dlatego też organizmy, które są dobrze zaopatrzone w ten składnik, wykazują silny turgor, czyli nasycenie tkanek wodą. Potas stymuluje lepsze wykorzystanie wody z gleby, dzięki temu jej zużycie na produkcję biomasy jest mniejsze. Ponadto pierwiastek ten bierze udział w wielu procesach produkcji materiałów zapasowych oraz budulcowych. W ten sposób wpływa pozytywnie na ilość tłuszczu w nasionach rzepaku, a także zasobność skrobi w ziarnach zbóż oraz ziemniaków. Dodatkowo wspomaga odporność plantacji na niekorzystne warunki środowiska, w tym mróz, choroby oraz wyleganie.

Niedobór potasu – objawy

Objawy niedoboru potasu są trudne do zauważenia. Uwidaczniają się głównie w momencie wysokiego zapotrzebowania, gdy już trudno uzupełnić jego deficyt. Zalicza się do nich głównie:

  • zaburzenia gospodarki wodnej,

  • spadek turgoru,

  • więdnięcie liści (zwłaszcza starszych).

Jak ograniczyć straty potasu w glebie?

Potas jest mobilny w glebie, co przyczynia się do jego strat wskutek wymywania. Jest dobrze wiązany przez kompleks sorpcyjny oraz minerały ilaste. Polskie gleby są ubogie w potas. Ponad 40% z nich wykazuje niską zasobność tego składnika. Przyczyną takiego stanu gruntów jest m.in. wysoki udział gleb piaszczystych, na których wymywanie tego pierwiastka postępuje szybciej. Dlatego też uzasadnienie ekonomiczne i środowiskowe znajduje podział terminów stosowania nawozów potasowych na dawkę przedsiewną oraz pogłówną, wysiewaną w okresie wczesnowiosennym. Celem takiego podziału dawek jest zwiększenie dostępności potasu dla roślin i ograniczenie jego wymywania.

Potas to jeden z najważniejszych składników w uprawie roślin

Optymalna strategia nawożenia potasem

We wskazaną strategię doskonale wpisuje się Elplon Sprint – granulowany nawóz potasowy, wzbogacony siarką, wapniem i magnezem. Dzięki znakomitej rozpuszczalności składników zapewnia ich dostępność dla roślin w fazie największego zapotrzebowania. Może być stosowany przedsiewnie oraz pogłównie. W pierwszym, przypadku w uprawie wszystkich roślin, natomiast pogłównie, wczesną wiosną, jeszcze przed startem wegetacji w rzepaku ozimym czy zbożach ozimych. Elplon Sprint, oprócz potasu, wnosi również inne składniki niezbędne podczas intensywnego, wiosennego wzrostu, kiedy zapotrzebowanie na nie jest kilkunastokrotnie wyższe niż jesienią. Co ważne, pomimo wysokiej zawartości siarki, nawóz ten nie powoduje zakwaszenia gleby. Elplon Sprint wyróżnia także równa, owalna granula ułatwiająca wysiew. Analizując skład tego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na występujący w nim polihalit – czyli siarczan potasowo-magnezowo-wapniowy. Dzięki temu w jego skład wchodzą 4 ważne makroskładniki wspomagające rozwój roślin. Elplon Sprint charakteryzuje się także obniżoną zawartością chlorków, co przekłada się na zasolenie gleby, które jest zdecydowanie niższe niż przy aplikacji nawozów na bazie chlorku potasu. Cecha ta odgrywa szczególnie istotną rolę w uprawie roślin mniej tolerancyjnych na ten związek.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się