Właściwości gleby odgrywają istotną rolę w kształtowaniu parametrów plonu. Znajdują się w niej mikroorganizmy, w przypadku których istotna jest nie tylko ich różnorodność i liczebność, ale także aktywność, tzn. liczba wytwarzanych metabolitów, świadcząca o efektywności zachodzących procesów. Aktywność mikrobiologiczna gleb jest jednym ze sposobów określenia jej żyzności. Zrozumienie roli mikroorganizmów w glebie pozwala na optymalizację warunków uprawowych i zwiększenie plonów.
Rola mikroorganizmów w glebie
Liczebność i aktywność występujących w glebie
grzybów, bakterii wyższych i
promieniowców składa się na zachowanie
równowagi w biocenozie glebowej. Może ona zostać zachwiana przez różne niekorzystne zjawiska, które występują głównie na skutek niepoprawnie stosowanych technik uprawowych.
Zaburzenia równowagi mikrobiologicznej
Mikroorganizmy spełniają szereg ról w środowisku glebowym: odpowiadają za rozkład materii organicznej, krążenie pierwiastków, procesy strukturotwórcze, wiązanie wolnego azotu, tworzenie i rozkład próchnicy glebowej, a nawet wychwytywanie metali ciężkich. Niestety, w glebie występują także mikroorganizmy przeprowadzające procesy niekorzystne z rolniczego punktu widzenia. Należą do nich m.in.
organizmy chorobotwórcze, a także
toksynotwórcze. Dlatego tak istotne jest zadbanie o prawidłowy rozwój pożytecznego mikrobiomu glebowego.
Jak dbać o mikrobiom glebowy?
Poprzez odpowiednie
zabiegi agrotechniczne, pozwalające na utrzymanie odpowiedniego pH, czy uregulowanych
stosunków powietrzno-wodnych, dobranie odpowiedniego płodozmianu oraz
systemu uprawy, możemy wpłynąć na
stan życia mikrobiologicznego w naszych glebach. Jednak przy coraz większej intensyfikacji rolnictwa działania te mogą okazać się utrudnione lub niewystarczające. Na szczęście, w ostatnich latach nastąpił duży rozwój w dziedzinie preparatów biologicznych zawierających pożyteczne mikroorganizmy. Dzięki temu zyskaliśmy możliwość efektywnej aplikacji do mikrobiomu szczepów dopasowanych do naszych warunków.
Biopreparaty – wysoka jakość i efektywne działanie
Linia produktów biologicznych
Elbio to odpowiednio dobrane do polskich warunków klimatycznych
szczepy mikroorganizmów. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, preparaty charakteryzują się najwyższą jakością i efektywnością działania. Mikroorganizmy wykazują wysoką żywotność, namnażają się szybko po aplikacji oraz efektywnie przeprowadzają szereg przemian metabolicznych zgodnie z ich przeznaczeniem. Zastosowanie produktów biologicznych marki
Elbio to pewność podniesienia jakości naszych gleb oraz wsparcie dla roślin uprawnych.