www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. kukurydza
  8. /
  9. Kukurydza wymaga kompleksowego nawożenia

Kukurydza wymaga kompleksowego nawożenia

Kukurydza wymaga kompleksowego nawożenia

Należy do grupy upraw o wysokich wymaganiach pokarmowych, dlatego w technologii nastawionej na wysokie i stabilne plony kukurydzy nie można zaniechać podania kilku kluczowych składników. Poza nawożeniem doglebowym warto zastosować dokarmianie nalistne, za które kukurydza odwdzięcza się jak mało która roślina uprawna.

Wysoki potencjał, wysokie wymagania
Kukurydza charakteryzuje się niewiarygodnym potencjałem plonowania, który przewyższa nawet 2-krotnie potencjał zbóż. W krótkim czasie wytwarza ogromną biomasę. Z tego względu potrzeby pokarmowe kukurydzy są wysokie. Niedostateczne zaopatrzenie w składniki pokarmowe w krytycznych fazach budowania elementów przyszłego plonu zawsze odbija się negatywnie na wynikach produkcyjnych uprawy. Bardzo często rolnicy stosują wysokie dawki azotu, jednak nie równoważą ich innymi kluczowymi makroskładnikami, takimi jak fosfor, potas czy siarka. Tymczasem maksymalne wykorzystanie potencjału kukurydzy nie jest możliwe, jeśli drogą dolistną nie zostaną jej dostarczone kluczowe mikroelementy.

Kompleksowe nawożenie, czyli jakie?
Podstawą kompleksowego nawożenia kukurydzy, poza zabezpieczeniem azotu, jest aplikacja odpowiedniej ilości fosforu, potasu, kluczowych mikroskładników oraz makroelementów drugoplanowych. Duże i rozłożone w czasie potrzeby pokarmowe kukurydzy mogą być realizowane przez sprawny i rozbudowany system korzeniowy. Szczególnie ważny w tym kontekście jest fosfor, który powinien być dostępny dla roślin już od wschodów. W wielu doświadczeniach udowodniono, że bardzo dobre efekty przynosi łączne zastosowanie w nawożeniu doglebowym fosforu i cynku. W takiej strategii nawożenia rośliny o wiele szybciej rozbudowywały system korzeniowy i były bardziej odporne na wiosenne chłody.
W kompleksowym nawożeniu nie można pominąć dokarmiania dolistnego. Tą drogą należy  podać nie tylko kluczowe mikroskładniki – cynk i bor, ale także uzupełnić drugoplanowe makroskładniki, takie jak siarka czy magnez.

Gotowa i sprawdzona technologia
Znając potrzeby pokarmowe i fizjologię kukurydzy, doradcy z firmy Elvita rekomendują gotową, autorską technologię jej nawożenia. Podstawą jest nawóz Elplon Maize typu NPK o stosunku fosforu do potasu odpowiednim dla kukurydzy. Produkt wyróżnia się wysoką rozpuszczalnością fosforu w wodzie oraz dodatkiem cynku – najważniejszego dla kukurydzy mikroelementu. Eplon Maize gwarantuje dobry start upraw i silną stymulację systemu korzeniowego. Jest nawozem dostosowanym zarówno do nawożenia posypowego, jak i zlokalizowanego. 
Odpowiednie rozwiązanie zostało przygotowane także dla rolników, którzy w uprawach kukurydzy stosują nawożenie obornikiem. Elplon Nitro+ to nawóz azotowy wzbogacony o fosfor, potas i siarkę. Stanowi doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie obornik jest stosowany w dużych ilościach i prowadzone jest nawożenie zrównoważone. Produkt zawiera azot w dwóch formach i umożliwia uzupełnienie fosforu i potasu w jednym przejeździe. Wyróżnia się doskonałą rozpuszczalnością. 
Kompleksowa technologia nawożenia proponowana przez markę Elvita to także nawożenie dolistne i biostymulacja. W tym celu powstał VitalPak Premium – wsparcie kukurydzy w krytycznych momentach wzrostu. To rozwiązanie dwuzabiegowe, które wyjątkowo sprawdza się w niekorzystnych warunkach wiosennych, zwiększając odporność kukurydzy na warunki stresowe.

Proponowana technologia kompleksowego nawożenia, oparta o wyżej wymienione produkty pozwala w pełni wykorzystać potencjał kukurydzy i wprowadzić ją na wyższy poziom plonowania. Dzieje się tak dzięki zrównoważonemu nawożeniu wszystkimi składnikami pokarmowymi oraz wykorzystaniu niezwykłej synergii nawożenia doglebowego i dokarmiania dolistnego.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się