www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. kukurydza
 8. /
 9. Kukurydza w pierwszych fazach rozwojowych – chłodny początek 2021

Kukurydza w pierwszych fazach rozwojowych – chłodny początek 2021

Kukurydza w pierwszych fazach rozwojowych – chłodny początek 2021

Warunki pogodowe w 2021 r. nie sprzyjają kukurydzy na starcie. Niemal cały kwiecień i pierwsza dekada maja były wyjątkowo chłodne. Rolnicy opóźniali siew, a kukurydza podczas kiełkowania nie odznaczała się prawidłowym wigorem. Jakie działania należy podjąć, aby wspomóc plantację?

Kukurydza należy do roślin o typie fotosyntezy C4, lubi wygrzaną ziemię i wysokie temperatury. Takie warunki stwarzają jej możliwości prawidłowego rozwoju. Jest to szczególnie istotne na początku wegetacji, kiedy to młode siewki wchodzą w fazy rozwojowe, które w końcowym rozrachunku bezpośrednio przekładają się na plonowanie.

Kukurydza na starcie – kiedy wzmocnić plantację dolistnie?

W fazie 3-4 liścia kukurydza powinna mieć optymalne zaopatrzenie w składniki pokarmowe do wejścia w moment produktywnego modelowania kolby. Jeżeli nie są one właściwe, należy je poprawić. Najlepszym sposobem jest wtedy aplikacja kluczowych pierwiastków drogą nalistną, szczególnie cynku i fosforu. Dzięki dostarczeniu substytutów do procesów energetycznych poprawie ulegają możliwości produkcyjne kukurydzy. W tym okresie najlepsze efekty uzyskuje się aplikując preparaty z fosforem, przyswajalnym w niskich temperaturach, dodatkowo wspartych cynkiem – takie połączenie wyróżnia Vitalpak Premium na I zabieg. Wygenerowanie większej liczby korzeni zarodkowych, a co za tym idzie lepsze wejście w fazę generowania potencjału kolby, pozwoli zakodować kukurydzy większy potencjał plonowania.

Dokarmianie kukurydzy w pierwszych fazach rozwojowych – czy jeden zabieg wystarczy?

Kukurydza ma ogromny potencjał generowania biomasy i plonu. Co za tym idzie, jej możliwości plonowania warunkują olbrzymie potrzeby związane z dostępnością makro- i mikroelementów. Czas, w którym ostatecznie kończą się procesy kształtowania kolby, przypada do fazy 8-9 liścia. Okres ten bardzo często pokrywa się z zabiegami herbicydowymi stosowanymi powschodowo. Bywa, że występują w tym czasie także stresy wywołane niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak:

 • długotrwały deficyt opadów

 • ekstremalne temperatury.

Każdy z powyższych czynników zewnętrznych ogranicza prawidłowe pobieranie składników drogą korzeniową, a jedyną metodą uzupełnienia niezbędnych składników w roślinie dokarmianie nalistne. W tej fazie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie biostymulacji i nawożenia mineralnego. Właśnie z takim zestawieniem mamy do czynienia w zestawie Vitalpak Premium na II zabieg. Połączenie aminokwasów z nawozem dedykowanym kukurydzy zwiększa efektywność i pozytywne następstwa zabiegu.

Kukurydza na starcie. Doświadczenia z pakietem Vitalpak Premium

Vitalpak Premium – pakiet odżywiający kukurydzę w makro- i mikroelementy sprawdzono podczas wewnętrznych badań poletkowych na kukurydzy kiszonkowej. Został zastosowany zgodnie z zaleceniami w dwóch zabiegach – w 4. oraz w 8. liściu kukurydzy. W wyniku przeprowadzonych doświadczeń i zbiorze świeżej masy udało się uzyskać blisko 7% zwyżkę plonu z obiektów badanych względem obiektów kontrolnych. W przybliżeniu to około 3,5 tony świeżej masy kukurydzianej więcej. Vitalpak Premium dzięki wysokiej koncentracji składników pokarmowych odżywia i stymuluje kukurydzę do lepszego przetrwania sytuacji stresowych. Przede wszystkim realnie wpływa na poprawę plonowania, o czym dowiodły doświadczenia polowe w Golubiu-Dobrzyniu. W konsekwencji pozwala uzyskać lepszą ekonomikę uprawy, i co najważniejsze, satysfakcję z uprawianej kukurydzy.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się