Komosa biała, zwana także lebiodą, to jeden z najpopularniejszych w Polsce jednorocznych dwuliściennych chwastów. Występuje niemal w każdej uprawie zbóż jarych, odbierając roślinom składniki odżywcze i wodę. W jaki sposób chronić zboża jare przed komosą białą?
40% powierzchni wszystkich upraw roślin zbożowych w naszym kraju zajmują zboża jare. Najpopularniejsze gatunki to kolejno: jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto oraz żyto. Występuje w nich wiele chwastów jedno i dwuliściennych. Należą do nich m.in.: chaber bławatek, mak polny, komosa biała, chwasty rumianowate i samosiewy rzepaku. Z chwastów jednoliściennych dominuje przede wszystkim owies głuchy, rzadziej miotła zbożowa. Szczególnie trudnym i kosztownym do zwalczenia chwastem jest komosa biała, mogąca wytwarzać bariery osłabiające działanie herbicydów.
Zagrożony plon
Komosa biała (lebioda) rozmnaża się, rozwija i rozrasta bardzo szybko. Ze względu na swoją konkurencyjność ogranicza roślinom uprawnym dostęp wody, związków mineralnych, światła słonecznego, a także miejsca do rozwoju. Może osiągnąć ponad 2 metry wysokości i wydać kilkanaście tysięcy łatwo rozsiewalnych nasion, które są w stanie przetrwać ponad 30 lat. Nasiona te silnie utrzymują wilgoć, dlatego kilkanaście sztuk komosy na 1 ha sprawia problemy z przechowywaniem zboża w magazynie. Próg szkodliwości dla komosy białej wynosi 0,5-2 szt/m2, a brak ingerencji może znacznie zmniejszyć plonowanie.
Zwalczanie komosy białej w zbożach jarych
Chwasty w zbożach jarych można zaobserwować od początku wschodów zbóż. Skuteczna ochrona wymaga poznania ich składu gatunkowego oraz zastosowania odpowiednich herbicydów. Komosa biała długo uznawana była za chwast łatwy w zwalczaniu, jednak w ostatnich latach sprawiała rolnikom wiele problemów. Szczególnie w okresie ciepłych dni, z niedostateczną ilością opadów, wytwarza dużo wosku na liściach, który chroni rośliny przed słońcem, ale jednocześnie przed wnikaniem preparatu w ich głąb. Tak przygotowana roślina może nawet niekiedy przetrwać zabieg herbicydami totalnymi, zwierającymi glifosat.
Areapak Komosek a komosa biała
Jak skutecznie chronić zboża jare przed komosą białą? Zabiegi należy wykonywać we wczesnych fazach rozwojowych, gdy w glebie nie brakuje wilgoci, a chwast nie wykształcił jeszcze wosku. Następnie wybierać rozwiązania, bazujące na kilku substancjach aktywnych, które w zróżnicowany sposób działają w roślinie. Ważne jest, aby nie wykonywać zabiegów podczas wysokich temperatur, ponieważ może to osłabić skuteczność zwalczania chwastów i mieć szkodliwy wpływ na roślinę. Z myślą o właściwym plonowaniu zbóż jarych powstał Areapak Komosek. Zestaw z uwagi na uzupełniające się mechanizmy działania zastosowanych substancji aktywnych wykazuje wysoką efektywność chwastobójczą, szczególnie w zwalczaniu komosy białej.
Więcej o zwalczaniu komosy białej pisaliśmy w tym artykule: Wiosenny scenariusz dla jęczmienia jarego.