www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Kiedy zastosować herbicydy w uprawie rzepaku?

Kiedy zastosować herbicydy w uprawie rzepaku?

Kiedy zastosować herbicydy w uprawie rzepaku?

Odpowiednia ochrona to główne działanie mające na celu uzyskanie wysokiego plonu w uprawie rzepaku ozimego. Duża ilość agrofagów w łanie obniża zimotrwałość, a także może spowodować straty na poziomie 50% zbiorów. Optymalnym terminem zwalczania chwastów w rzepaku jest jesień, ponieważ wtedy zabiegi herbicydowe są najskuteczniejsze.
 

Wiosną ograniczona skuteczność

Wiosenne odchwaszczanie niesie ze sobą wiele komplikacji. Pierwszą z nich jest ograniczony wybór substancji czynnych i co za tym idzie możliwych do zastosowania środków, które opierają się głównie na 2-3 substancjach aktywnych oddziałujących na chwasty dwuliścienne oraz na graminicydach. Kolejny problem stanowić może ustalenie właściwego terminu zastosowania zabiegu wiosną. Zbyt wczesne działanie może powodować trudności z wjazdem na pole lub z występującymi przymrozkami, natomiast późne wykonanie oprysków naraża rzepak na stres. Warto również dodać,  że spektrum działania herbicydów wiosennych jest ograniczone.
 

Lepiej odchwaszczać jesienią 

Ilość środków ochrony przeznaczonych do stosowania jesienią jest większa. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest elastyczny termin ich użycia, ponieważ możliwa jest doglebowa lub nalistna aplikacja preparatów. Ważne, aby zabiegi zakończyć na dwa tygodnie przed zimowaniem roślin, dając im czas na redukcje stresów związanych z herbicydem. Zakres zwalczanych chwastów przy użyciu herbicydów jesiennych jest zdecydowanie większy, dlatego odchwaszczanie wiosenne należy traktować wyłącznie w kontekście zabiegu korygującego.
 

Doglebowo a nalistnie

Zabiegi doglebowe to obecnie najpopularniejsza forma odchwaszczania rzepaku ozimego. Zazwyczaj wykonuje się je do 3 dni po siewie, co pozwala na utrzymanie czystego łanu już od wschodów rzepaku. Zabiegi doglebowe są bardzo skutecznie w zwalczaniu m.in.: tasznika pospolitego, tobołka polnego, przytulii czepnej, a także chwastów piętra niskiego. Do tych rozwiązań zaliczyć możemy ŻePak Chwast Start, który gwarantuje także skutecznie zwalczanie chwastów jednoliściennych. Pakiet ten zapewnia podwyższoną skuteczność działania nawet w mniej korzystnych warunkach, ponieważ zapobiega parowaniu cieczy z suchej gleby oraz ogranicza migrowanie substancji aktywnych w głąb profilu glebowego podczas intensywnych opadów deszczu. Dzięki temu  przebarwienia liści po wschodach zostają znacznie ograniczone. 

Plantacje rzepaku odchwaszczane przedwschodowe dają możliwość rozwoju młodych roślin na czystym polu od samych wschodów.
 
Zabiegi powschodowe są elastyczniejszą opcją odchwaszczania rzepaku ze względu na dłuższy termin stosowania (nawet do 6 liścia). Działają doglebowo, jak i nalistnie, dlatego przy intensywnym zachwaszczeniu lepiej ten zabieg wykonać krótko po wschodach rzepaku. Zabiegi nalistne bardzo skutecznie zwalczają chabra bławatka, maki lub fiołka polnego. Do tych rozwiązań zaliczyć możemy ŻePak Chwast Flex. Poza wskazanymi korzyściami wymienić możemy również możliwość wykonania zabiegu sekwencyjnego tzn. w korzystnych warunkach, jedną część zestawu można zastosować po siewie rzepaku, pozostałe zaś stosujemy po wschodach, co pozwala na bardzo precyzyjny dobór sposobu odchwaszczania do sytuacji panującym na danym polu.

Zabiegi powschodowe są elastyczniejszą opcją odchwaszczania rzepaku ze względu na szersze okno stosowania (nawet do 6 liści rzepaku).

Rzepak buduje plon już jesienią, a odchwaszczanie jest podstawowym zabiegiem plonochronnym. Bez odchwaszczania nie ma możliwości uzyskania optymalnego pokroju roślin przed zimą, co bezpośrednio wpływa na przezimowanie.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się