www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Kiedy i jak skutecznie regulować zachwaszczenie zbóż ozimych?

Kiedy i jak skutecznie regulować zachwaszczenie zbóż ozimych?

Kiedy i jak skutecznie regulować zachwaszczenie zbóż ozimych?

Tegoroczna chłodna i sucha wiosna przysporzyła rolnikom liczne problemy z odchwaszczaniem zbóż ozimych. Preparaty wykazywały osłabione działanie, a na roślinach uprawnych, które zostały poddane czynnikom stresowym, pojawiały się objawy fitotoksyczności. W odmiennej sytuacji byli Ci rolnicy, którzy wykonali zabiegi ochronne jesienią. 
 

Jesień – optymalny termin ochorny zbóż ozimych 

Ostatni sezon stanowi najlepszy przykład na to, że optymalnym terminem zwalczania chwastów w zbożach ozimych jest jesień. Tym bardziej, że warunki do wykonania tego typu zabiegów były idealne. Brak przymrozków w tym okrsie, a także jego długość i nocne rosy sprawiły, że były one bardzo skuteczne, a poprawki należało wykonać tylko w sporadycznych przypadkach. Wybór wczesnych rozwiązań herbicydowych jest bardzo szeroki nie tylko ze względu na doboru środków, ale również z uwagi na ilość substancji aktywnych oraz możliwość doboru róznych mechanizmów działania. Dużą zaletą rozwiązań jesiennych jest także możliwość stosowania wielu substancji aktywnych w mieszaninach, wykorzystując efekt synergii, który polega na wzajemnym uzupełnianiu się substancji. Pozwala to uzyskać bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu szerokiego spektrum chwastów. W takim przypadku, jeżeli warunki do działania jednej substancji są słabsze, swoje zadania spełnia druga – uzupełniająca. Takie podejście zapobiega również powstawaniu odporności u chwastów na substancje aktywne lub na cały mechanizm działania.



Niezwalczenie miotły zbożowej w okresie jesiennym sprawia, że chwast silnie konkuruje ze zbożami m.in. o przestrzeń, powodując zmniejszenie obsady, a tym samym zdecydowanie obniża poziom plonowania.
 

Areapak Total i Chwast – kompleksowe rozwiązania chwastobójcze 

Wszystkie wymienione parametry spełniają dwa technologiczne rozwiązania firmy Elvita: Areapak Chwast oraz Areapak Total. Pierwszy z nich oparty jest na połączeniu 4 substancji aktywnych o odmiennym mechanizmie działania, ktore umożliwiają zwalczanie chwastów jedno- i dwuliściennych, w szczególności miotły zbożowej, fiołka polnego, przytulii czepnej lub samosiewów rzepaku. Produkt ten wyróżnia szeroki zakres stosowania – od wschodów rośliny uprawnej do fazy krzewienia zbóż. Ponadto pakiet sprawdza się również w okresie niskich temperatur. 

Areapak Total to nowe rozwiązanie, które zostało ukierunkowane szczególnie na uciążliwe chwasty jednoliścienne, czyli biotypy odporne miotły zbożowej oraz wyczyńca polnego. Zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne, a zasięg tych agrofagów wciąż się powiększa. Miotła zbożowa najszybciej uodporniła się na herbicydy z grupy sulfonylomoczników, choć w niektórych regionach spotyka się również brak podatności na substancje z innych grup. Obszar ,,odpornej miotły" może się szybko poszerzać ze względu na obcopylność rośliny oraz migrowanie nasion. 



Wyczyniec najczęściej spotykany jest na glebach ciężkich o wysokim poziomie wód gruntowych, dlatego obszar jego występowania jest ograniczony. Szkodliwość chwastu wynika z  nierównomiernych wschodów – ok. 60-70% nasion wschodzi jesienią, a  reszta wiosną. Ponadto należy stosować maksymalne dawki preparatów, ponieważ większość nasion wschodzi jesienią. Areapaku Total  składa się z produktów, na które nie stwierdzono uodpornień u miotły zbożowej. Ponadto bardzo skutecznie zwalcza wyczyńca polnego oraz chwasty dwuliścienne. 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się