www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych

Ze względu na możliwość stosowania wielu kombinacji herbicydowych, jesienne odchwaszczanie zbóż w naszym kraju jest stosowane coraz powszechniej.

Okres jesienny to najlepszy czas na odchwaszczanie zbóż. Wysoka skuteczność zwalczania chwastów w tym terminie wynika m.in. z możliwości stosowania większej liczby odmiennych mechanizmów działania herbicydów w porównaniu z okresem wiosennym. Ponadto wschodzące chwasty, znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, są wrażliwe nawet na niższe stężenie substancji aktywnych, zawartych w preparatach chwastobójczych.

Do najczęściej występujących w zbożach ozimych chwastów dwuliściennych należą: dobrze zimujący chaber bławatek, przytulia czepna, fiołek polny, przetaczniki, gwiazdnica pospolita i rumianek pospolity. Wśród jednoliściennych króluje miotła zbożowa oraz, w mniejszym stopniu, wyczyniec polny. Przy tak dużej liczbie roślin niepożądanych występuje wysoka konkurencyjność pod względem przestrzeni życiowej już na początkowym etapie wzrostu roślin zbożowych, co w dalszej kolejności niekorzystnie przekłada się na budowanie elementów struktury plonu.
 

Miotła zbożowa


Miotła zbożowa (Apera spica-venti) to chwast znany wszystkim rolnikom, który, pomimo długiego ukrywania się w łanie, bezproblemowo wyrzuca wiechę nad wykłoszonym zbożem. Nie bez powodu jest jednym z groźniejszych chwastów – wystąpienie 10–20 szt/m² skutkuje spadkiem plonu o 5%. Ponadto od wielu lat zwiększa się występowanie biotypów odpornych miotły zbożowej. Dlatego, w celu przełamywania odporności poszczególnych chwastów, stosowane są z powodzeniem mieszaniny zbiornikowe, składające się z kilku substancji aktywnych, wykazujących odmienne mechanizmy działania.
 

Wiosną trudniej


W okresie wiosennym mamy często do czynienia z nieterminowym wykonaniem zabiegu na skutek małej liczby tzw. okien pogodowych, przez co na wielu plantacjach zboża znajdują się bardzo często w zaawansowanych fazach rozwojowych, wrażliwych na działanie herbicydów. W efekcie czego, po przeprowadzeniu zabiegów przeciwko roślinom niepożądanym, często można obserwować na plantacjach przebarwienia oraz uszkodzenia na częściach nadziemnych roślin.

Pozostawiając jesienią chwasty na plantacji, uzyskujemy efekt zbliżony do nadmiernego wysiewu materiału siewnego zbóż, przez co rośliny będą musiały zużywać czas i zasoby na konkurowanie o przestrzeń życiową oraz ilość światła słonecznego. Wpłynie to ujemnie na budowane elementy struktury plonu, tj. liczbę kłosów na jednostce powierzchni, liczbę ziaren w kłosie oraz masę tysiąca ziaren – MTZ.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się