www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych – niskie temperatury a skuteczność zabiegu

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych – niskie temperatury a skuteczność zabiegu

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych – niskie temperatury a skuteczność zabiegu

W ostatnich sezonach wegetacyjnych rolnicy na własnych plantacjach mogli przekonać się, że najlepszy efekt chwastobójczy przynoszą zabiegi herbicydowe wykonywane jesienią. Niemniej jednak, aby odchwaszczanie było skuteczne, ważne są nie tylko parametry stosowanego środka, ale również dopasowanie go pod względem panujących temperatur.

Zabiegi herbicydowe – dlaczego jesienne odchwaszczanie jest najskuteczniejsze?

Zabiegi herbicydowe wykonywane we wczesnych fazach rozwojowych są najskuteczniejsze, o czym świadczą wyniki badań i doświadczeń polowych, a także opinie plantatorów. W praktyce wczesne wyeliminowanie chwastów pozwala roślinom uprawnym rozpocząć wegetację w optymalnych warunkach, bez szkodliwej konkurencji niepożądanych gatunków. Szczególnie istotna w tym okresie jest rywalizacja o światło i przestrzeń, która finalnie wpływa na krzewienie oraz ukorzenienie roślin, a w dalszym rozrachunku przełoży się na uzyskany plon. Co więcej, wiosną chwasty szybko wznawiają wegetację, pobierając duże ilości wody oraz składników pokarmowych, kosztem prowadzonej plantacji. Warto również podkreślić, że zboża wzrastające na „wolnym” polu lepiej się krzewią, a kłos otrzymany z jesiennych rozkrzewień jest dłuższy i zazwyczaj posiada większą liczbę ziaren.

Czytaj także: Zaprawy nasienne – pierwsza ochrona zbóż przed chorobami jesienią

Zwalczanie chwastów jesienią – znaczenie warunków atmosferycznych

Znaczenie jesiennego odchwaszczania wzrasta ze względu na warunki atmosferyczne panujące w ostatnich sezonach wegetacyjnych. Wiosenne przymrozki ograniczają skuteczność zabiegów, a niskie temperatury czy opady deszczu mogą utrudniać bądź uniemożliwiać wjazd w pole. Większość herbicydów najwyższy poziom działania uzyskuje wtedy, gdy termometry wskazują 10-20oC. Wówczas zachodzą w roślinach intensywne procesy fizjologiczne, które w konsekwencji pozwalają na szybkie rozprowadzenie substancji czynnej i przez to błyskawiczne zniszczenie chwastów. W niższych temperaturach herbicyd bardzo powoli wnika i przemieszcza się w roślinie, dlatego skuteczność zabiegu może być niższa. Ponadto wiele substancji czynnych nie można stosować, gdy temperatura spada poniżej 8oC. Wybór herbicydów zbożowych przeznaczonych do jesiennego stosowania jest duży, stąd w zależności od wymagań pola i panujących warunków można dobrać właściwe rozwiązanie dla konkretnej plantacji rozwiązanie. Z myślą o potencjalnych niskich temperaturach, które często mogą pojawiać się jesienią, powstał Areapak Uniqual – pakiet herbicydów zbożowych gotowy do stosowania w szerokim zakresie temperatur. Zwalcza miotłę zbożową oraz chwasty dwuliścienne, takie jak m.in: przytulia czepna, chwasty rumianowate, chwasty piętra niskiego, chwasty krzyżowe.

Odchwaszczanie rzepaku – co wpływa na skuteczność herbicydów po siewie?

Przede wszystkim Areapak Uniqual skutecznie eliminuje zachwaszczenie w różnych warunkach termicznych, co wynika za możliwości stosowania również podczas niskich temperatur. Pakiet działa doglebowo i nalistnie, ponieważ jest pobierany zarówno przez kiełkujące chwasty, jak i te w fazie siewki. Dzięki temu zapewnia długi efekt ochrony, w tym zabezpiecza plantację przed wtórnym zachwaszczeniem. W ostatnich dwóch dekadach pojawiają się biotypy odporne chwastów, które najczęściej powstają w wyniku stosowania tych samych herbicydów lub substancji czynnych z tych samych grup w ciągu kilku sezonów. Warto zatem podkreślić, że substancje aktywne i rozwiązania dostępne w Areapaku Uniqual w pełni się uzupełniają, co wpływa na ochronę również przed biotypami odpornymi chwastów.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się